Domů » Miminko a batole » Lékařské okénko » Lékařka radí – onemocnění ruka – noha – ústa

ONEMOCNĚNÍ RUKA – NOHA – ÚSTA

Syndrom Ruky – noha – ústa je vysoce infekčním virovým onemocněním, jehož původcem jsou Enterovirus 71 a Coxsackieviry skupiny A a B. Charakteristický je pro toto onemocnění kožní výsev puchýřů a přítomné afty v dutině ústní.

Onemocnění často začíná jako jako běžná viróza – mírně zvýšená teplota, nechutenství a bolest v krku. Vzápětí se však objeví svědivé zarudnutí dlaní i plosek nohou, zarudlé jsou prsty po svých stranách. V těchto oblastech se začnou postupně tvořit šedavé puchýřky, které mohou dosahovat velikosti až 5-7 mm.

Nepříjemným doprovodem je aftózní stomatitida, kdy se v ústech malého pacienta projeví mnohočetné afty, které jsou příčinou bolestivosti, nechutenství a často iodmítání stravy.

Jak zamezit přenosu nákazy? 

Jelikož je nákaza vysoce infekční a šíření probíhá kapénkově (přenos vzduchem – kýchání, kašlání,…) nebo prostřednictvím kontaminovaných předmětů, je v prevenci nákazy doporučeno dodržovat přísná hygienická opatření. Časté mytí rukou pod tekoucí vodou, dezinfikování prostor, zamezení vzájemného objímání a vlastní ručník, nádobí, atd.

Léčba syndromu ruka – noha – ústa 

Ačkoli je onemocnění nepříjemné a často si jím projde celá rodina najednou, považuje se za nekomplikovanou nákazu dětského věku (95% pacientů je mladších 5 let) trvající cca 10 dní.

Vzhledem k tomu, že příčinou onemocnění jsou viry, není třeba užívat žádná antibiotika a lékař vám doporučí pouze klidový režim, dostatečný přísun tekutin, vyvážené stravy a vitamínů.

V případě teplot ji srážíte běžně dostupnými antipyretiky (panadol, paralen, nurofen), v případě vysoké svědivosti pak využijete běžně dostupná antihistaminika (zirtec, zodac, fenistil). Na vyrážku lze použít chladivé antihistaminikum Fenistil a všeobecně se doporučují i studené obklady či masti s přídavkem zinku.

Poté, co odezní zjevné příznaky nemoci, může se dítě vrátit do dětského kolektivu zpět.

 

Autorkou článku je MUDr. Michala Knězková 

Mladá lékařka a především máma dvou holčiček, která pořádá kurzy první pomoci pro maminky, vede vlastní blog mklife.cz a miluje cestování a dobrodružství.

IMGP0113-Edit-2 (1)