Domů » Miminko a batole » Molusky u dětí

MOLUSKY U DĚTÍ

Běžná virová infekce kůže dokáže děti i rodiče potrápit, jelikož je vysoce nakažlivá. Děti se s moluskami mohou setkávat i po několik měsíců. Nakazí se nejčastěji v kolektivu, například ve školce. Původcem onemocnění bývají ručníky, do nichž se utře více dětí najednou, hodiny plavání na veřejné plovárně, kam dochází dítě s moluskami.

Symptomy: Na kůži se vyskytují puchýřky. Můžete je nalézt ve shlucích nebo objevit i jeden samostatný puchýř, který je po prasknutí zdrojem další nákazy. Puchýřky v sobě obsahují vysoce infekční tekutinu, která po vylití rozšíří nákazu do dalších částí těla.

Léčba: Při prvních projevech navštivte lékaře a připravte se na dlouhou léčbu. Molusky můžete odstranit mechanicky, ale tento způsob je pro dítě bolestivý. Záleží na počtu puchýřků a lokalizaci. Odstranění je možné provádět za pomoci lokálního anestetika. Lékař dítěti předepíše roztok, kterým budete postižené místo natírat, a molusky upadnou. Puchýřky můžete propíchnout jehlou, když dítě spí, a vypláchnout je roztokem peroxidu či obdobné desinfekce. Tento způsob je sice časově náročný, avšak při přetrvávajících problémech se jeví jako účinný.

Pramen: Nagy, Z., Pinková, B., Jak na bradavice a moluska u dětí, Pediatr. praxi 2015; 16(5): 334–336