Domů » Miminko a batole » Zdraví a nemoci u dětí (Strana 4)

Opakované zvracení vede k odvodnění dítěte a může být symptomem závažného onemocnění. Pokud se ke zvracení připojí teplota nebo se jeho frekvence zvyšuje, vyhledejte lékaře. Cyklické zvracení může trvat několik hodin či dokonce dní.

Nepřiměřená reakce organismu na látky, které se do kontaktu s tělem dostávají z okolí, se nazývá alergie. Předcházet alergii je možné výlučným kojením alespoň do šesti měsíců věku dítěte, nicméně i kojené děti mohou trpět alergií. Krmení mateřským mlékem je sice vhodnou prevencí, ale není zárukou, že dítě alergii nedostane.

Bolesti bříška a prdíky po krmení jsou u novorozenců a kojenců zcela běžné. Závažnějším projevem prdíků je kojenecká kolika, která postihuje až třetinu dětí.

Kojenec mívá obvykle žlutou stolici, která barvou a konzistencí připomíná míchaná vajíčka. Pokud má stolice nazelenalou barvu, rodiče se často vyděsí a vyhledají pediatra.

Je dítě spavé nebo naopak pláče, je horké, má teplotu, dusí se či zvrací? Projevy nemoci zpozorujete ve večerních hodinách, a ještě častěji v pátek odpoledne, kdy praktický lékař pro děti a dorost opustí ordinaci. Víte, kdy se vydat na pohotovost, abyste nejeli příliš brzo, nebo naopak pozdě?