Domů » Miminko a batole » Dětská pohotovost

DĚTSKÁ POHOTOVOST

Je dítě spavé nebo naopak pláče, je horké, má teplotu, dusí se či zvrací? Projevy nemoci zpozorujete ve večerních hodinách, a ještě častěji v pátek odpoledne, kdy praktický lékař pro děti a dorost opustí ordinaci. Víte, kdy se vydat na pohotovost, abyste nejeli příliš brzo, nebo naopak pozdě?

Na pohotovost jeďte v akutním případě

Na pohotovost se vypravte, jestliže je stav dítěte kritický (akutní záchvat, laryngitida, špatně dýchá, horečky přesahují 40 °C), stav dítěte přetrvává (několik dní vysoké horečky, opakovaně špatně dýchá), případně se horší. Nastupuje-li nová nemoc, dítě má zvýšenou teplotu okolo 38 °C, která se nezvyšuje, počkejte do rána, až otevře ordinaci praktický lékař. Na pohotovosti by mohlo chytnout horší nemoc, než kterou doposud trpí.

Do nemocnice se vydejte také tehdy, projeví-li se náhlé zdravotní problémy, například neustálé zvracení v noci nebo průjem. Zpozorněte u kojenců do půl roku věku a novorozenců.

Jak to na pohotovosti funguje?

Nejprve se zaregistrujete, předložíte kartičku zdravotní pojišťovny dítěte a svůj občanský průkaz. Často jsou přednostně bráni pacienti do tří měsíců věku, případně děti ve vážném zdravotním stavu. Před ošetřením zaplatíte pohotovostní poplatek.

Jak najít pohotovost co nejblíže místu vašeho bydliště?

Pohotovostní služba nemusí být otevřena nepřetržitě. Pokud dítě postihnou akutní obtíže v pozdních nočních hodinách, zkontrolujte, zda je na nejbližší pohotovosti skutečně otevřeno. Preventivně si můžete připravit seznam zdravotnických zařízení, které ve vašem okolí drží službu.

Aktuální přehled dětských pohotovostí dle krajů:

Hlavní město Praha FN Motol, Bulovka, VFN, Poliklinika Plaňanská

Středočeský

Jihočeský

Plzeňský

Karlovarský

Ústecký

Liberecký

Královéhradecký

Pardubický

Olomoucký

Moravskoslezský

Jihomoravský

Zlínský

Kraj Vysočina

Pramen: Fakultní nemocnice Brno; Fakultní nemocnice v Motole; Zdravotní registr; Nemocnice Na Bulovce

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co je CRP test?