Domů » Těhotenství » 14. týden těhotenství

14. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Děloha se mírně zvětšuje. Pokud nedopnete kalhoty, kupte si těhotenské oblečení. Bříško do kalhot či těhotenské sukně rychle doroste. Čtrnáctým týdnem začíná druhý trimestr. Výrazně se snižuje riziko případného potratu.

Jak se vyvíjí vaše miminko

Horní a dolní končetiny rychle rostou, i když dolní končetiny jsou prozatím v porovnání se zbytkem těla příliš krátké. Vyvíjí se zevní genitál. Na kůži se objevuje jemné ochlupení, lanugo. To chrání plod a zmizí bezprostředně před porodem. Miminko se pohybuje, svaly se stahují. Aktivita je patrná na ultrazvuku. Dítě plave v plodové vodě. Nyní je její objem 30 mililitrů. Polyká ji a vylučuje ledvinami. Hlava tvoří třetinu délky celého těla. Miminko umí kroutit prsty, otáčet hlavou, otevírá a zavírá pusu. V tomto týdnu se protáhl krk a oči se posunuly více do středu. Pohlavní orgány jsou již zformovány.

CRL: 70,0 – 82,4 mm

Hmotnost: 35 – 30 g

Vaše tělo ve 14. týdnu těhotenství

Děloha se zvětšuje a spolu s ní roste bříško. Kůže se napíná a mohou se objevit první strie, růžové pajizévky. Používáním mastných krémů nebo olejů předejdete vzniku strií či jej omezíte. Objevuje se pigmentová čára, která se vine od pupku ke stydké kosti. Může se projevit až výrazně později. Stejně jako se změní zabarvení dvorců prsních bradavek.

Zvětšující se děloha pomalu mění uspořádání orgánů. Nyní to není znatelné, ale v následujících měsících se posune žaludek směrem nahoru, stejně jako bránice. Střeva jsou utlačována dozadu k páteři.

Co očekávat

  • Působením těhotenských hormonů je pleť u žen jasnější a zářivější. Je to dáno i prokrvením těla. Krásnější pleť a vlasy má v těhotenství většina nastávajících maminek. Neplatí to ale vždy.
  • Druhý trimestr je nejpříjemnějším obdobím gravidity. Ustupují těhotenské nevolnosti. Na začátku druhého trimestru není bříško tak velké, aby vás omezovalo v pohybu nebo při spánku. Chystáte se na dovolenou? Přečtěte si, do kdy můžete bezpečně létat letadlem a jaká potvrzení vyžadují letecké společnosti po těhotné ženě.

Vyšetření a návštěva lékaře

Prvotrimestrální screening máte již pravděpodobně za sebou. Pokud ne, je poslední čas na jeho absolvování právě v tomto týdnu. Lékaři vyhodnotí pravděpodobnost chromozomálních aberací a vy můžete radostnou novinu o zatím ještě nenarozeném miminku říci svým přátelům a zaměstnavateli.

Pravidelně byste měla docházet do gynekologické ambulance a při potížích, krvácení nebo křečích v podbřišku se neprodleně dostavte na gynekologickou pohotovost.

Nezapomeňte se příští týden zaregistrovat do porodnice.

Název vyšetření Týden těhotenství (tt)
Prvotrimestrální screening 13. až 14. týden

12+1 až 13+6 (ultrazvuk)

Vitamíny a živiny

Některé vitamíny nemají v zásadě při hyper ani hypovitaminóze negativní vliv na vývoj plodu. Patří mezi ně například vitamín B3 (niacin), B5 (kyselina pantothenová) či B6 (pyridoxin). Tyto vitamíny najdete v játrech, ledvinkách, žloutku, houbách, obsahuje je makrela či kuřecí maso.

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 13+0 – 13+6 tt
Od začátku těhotenství uplynulo 13 ukončených týdnů (probíhá 14. týden)
Od oplodnění uplynulo 11 ukončených týdnů (probíhá 12. týden)
Ukončené dny těhotenství 91 – 97
Počet dní do porodu 189 – 183
AdobeStock_86451747

VÍTE, ŽE …

  • Miminko začíná spát a budit se.
  • Skrze dýchání a polykání plodové vody procvičuje plíce.
Pramen: Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Krofta, L., Ultrazvukové vyšetření v I. trimestru gravidity; Měchurová, A., Vitamíny, minerální látky a stopové prvky v graviditě, Moderní babictví 18, 2009; Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017; Ľubušký, M., Určení pohlaví plodu při ultrazvukovém vyšetření v I. trimestru těhotenství, Postgraduální medicína 2012, 14, č. 8