Domů » Těhotenství » Průvodce těhotenstvím » Je možné ovlivnit pohlaví dítěte před početím?

JE MOŽNÉ OVLIVNIT POHLAVÍ DÍTĚTE PŘED POČETÍM

V momentě, kdy dochází k oplodnění vajíčka spermií, je jasné, zda se vám narodí chlapeček nebo holčička. Můžete pohlaví dítěte ovlivnit při početí? Pojďme se podívat na to, jak zvýšit pravděpodobnost narození chlapce či dívky. Nutno říci, že žádný zaručený způsob, díky němuž by se vám narodil vysněný syn či dcera, neexistuje.

Při umělém oplodnění a vyšetření oplodněného vajíčka (blastocysty) lékaři vědí pohlaví zárodku. Rodiče informaci o pohlaví dítěte znají již při transferu zárodku do těla ženy. Při přirozeném početí se pár pohlaví plodu dozví z ultrazvukového vyšetření nejdříve po 15. týdnu těhotenství, spíše později.

Nositelem genetické informace o tom, zda se narodí chlapeček nebo holčička, je vždy spermie. Vajíčka obsahují pouze pohlavní chromozom X. Přečtěte si více informací o tom, jak dochází k oplodnění vajíčka.

Je možné nějakým způsobem ovlivnit pohlaví?

Záleží na tom, která spermie oplodní vajíčko. Zda se k němu dostane spermie s chromozomem X nebo s chromozomem Y.

Jak na holčičku?

Spermie obsahující genetickou pohlavní informaci X jsou pomalejší, ale žijí déle. Životnost spermií se pohybuje kolem 48 až 72 hodin, proto si naplánujte pohlavní styk dva až tři dny před ovulací. Spermie s chromozomem X do ovulace přežijí, spermie s chromozomem Y nikoli. Nahlédněte do publikací pro těhotné ženy.

Jak na chlapečka?

Spermie obsahující genetickou informaci Y jsou rychlejší, ale žijí kratší dobu. Nejsou příliš odolné. Jestliže si přejete chlapce, mějte pohlavní styk nejlépe přesně v den ovulace. Tak zajistíte, že se k uvolněnému vajíčku dostanou ty nejrychlejší spermie, tedy ty s genetickou informací Y.

Tyto metody nefungují zaručeně na sto procent. Šance na početí chlapce či dívky je 50:50.
Nejdůležitější je zdraví miminka a rodičů.

Je možné poznat pohlaví dítěte před 15. týdnem těhotenství?

Pohlaví miminka lze poznat pouze na základě ultrazvukového vyšetření. Dle tvaru zvětšujícího se bříška, těhotenských chutí či stavu pleti nastávající maminky není možné určit, zda se narodí chlapeček či holčička.

Každé těhotenství je jiné. Těhotenské nevolnosti nesignalizují příchod děvčátka a čistá zdravá pleť neznamená, že se narodí chlapec. Spolehlivou metodou pro určení pohlaví je ultrazvukové vyšetření v pokročilejším stádiu těhotenství. Maminka se pohlaví miminka dozví na velkém ultrazvuku ve druhém trimestru.

Jak to vidí statistiky

Statistická data o počtu narozených chlapců a dívek ukazují, že se narodí více chlapců. Celosvětově se na 100 narozených dívek narodí 107 chlapců. V České republice připadá na 100 dívek 106 chlapců. V rozvinutých zemích přichází na svět o pět procent více chlapců než dívek. Odlišnou statistiku bude vykazovat Česká republika, západní Evropa a africké země. Data zkreslují státy preferující jako potomky výhradně chlapce.

Jaké další faktory ovlivňují narození syna či dcery?

  • U druhorozeného a dalšího dítěte stoupá pravděpodobnost narození dcery.
  • Jestliže má žena již jednoho nebo dva syny, zvyšuje se pravděpodobnost, že dalším potomkem bude opět syn.
  • Pokud má matka více dcer než synů, klesá pravděpodobnost, že další potomek bude syn.
  • Během války se rodí více dívek.
  • Pohlaví dítěte v rozvojových zemích, a dříve také v 19. století, ovlivňovalo sociální postavení rodiny, zdravotní stav matky, porodnická anamnéza a dostupnost výživného jídla.
Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Hanáková T., Velká česká kniha o matce a dítěti, Computer Press, a.s., 2010, ISBN 978-80-251-2788-9; CIA – The World Factbook; Alánová N. Morfologické a sociální vlastnosti matek a novorozenců a jejich souvislosti s poměrem pohlaví, Brno, 2008