Domů » Miminko a batole » Pátá nemoc u dětí

PÁTÁ NEMOC U DĚTÍ

Původcem onemocnění je parvovirus B19, jehož přenos se uskuteční kapénkovou nákazou. Nejohroženější jsou děti v předškolním věku, školkové děti. Nejčastější výskyt páté nemoci zaznamenáte na jaře nebo v podzimních měsících. Nejvíce je onemocnění nakažlivé před propuknutím.

Symptomy: Projevuje se jako vyrážka. Inkubační doba dosahuje až čtrnácti dní, proto se nemoc poměrně snadno šíří v dětském kolektivu. Nejprve virus pronikne skrze dýchací cesty do kostní dřeně, utlumí vyzrávání erytrocytů. Dále se šíří do kůže a kloubů, kde vyvolává zánět. V obličeji nemocného dítěte se projeví vyrážka, která je podobná podlitinám (motýlovitý erytém). Následně po třech dnech vzniká podobný typ erytému na hýždích, končetinách, dlaních a chodidlech.

Léčba: Onemocnění zmizí za 7 až 21 dní. Při prvních projevech navštivte lékaře, který určí závažnost nemoci a doporučí následnou léčbu. Po prodělání zanechá imunitu na celý život. Základem je klidový režim, nemoc nedoprovází horečka, vyrážka odezní sama. Po její úplné eliminaci se může na čas vyskytnout například po horké sprše. Tento projev je zcela normální a zmizí.

Pramen: Kelblerová, A., Infekční exantémová onemocnění v dětském věku, Pediatr. pro Praxi 2009; 10(3): 176–179