Domů » Miminko a batole » Syndrom ruka, nohy, ústa u dětí

SYNDRO RUKA, NOHY, ÚSTA U DĚTÍ

Vysoce infekční chorobou onemocní děti, ale může se přenést také na dospělého, u nějž bývá průběh těžší. Nemoc způsobují viry ze skupiny Enterovirus 71 (EV71), Coxsackieviry skupiny A a B.

Symptomy: Typickým projevem je vyrážka, která se objeví na rukou, nohou a také v ústech. U dětí do tří let se při onemocnění mohou vyskytnout komplikace neurologického charakteru (meningitida, encefalitida postihující mozkový kmen, periferní parézy, neurogenní otok plic). Inkubační doba trvá 3 – 5 dní. Může se objevit nevolnost, průjem a zduřelé lymfatické uzliny. Prvními projevy jsou nechutenství a vysoká teplota. Vyrážka nastoupí až později, pozorujete ji na chodidlech, dlaních a prstech. Puchýřky jsou narudlé, postupně až šedavé barvy o velikosti 3 – 7 mm. V ústech vznikají afty. U kojenců se vyskytuje vyrážka i na hýždích, tříslech, nohách.

Léčba: Při prvních symptomech navštivte lékaře. Afty v ústech je třeba ošetřovat a zbavit nemocného bolesti. Puchýřky se nesmí mechanicky poškodit, jelikož jsou zdrojem infekce. Nemoc ustoupí do týdne až deseti dní po prvních příznacích.

Pramen: Hamánek, jaro/léto, 2017; Šimečková, H., Nastřelování náušnic

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

4 tajemství zdraví vašich dětí