Domů » Miminko a batole » Zvracení, reflux u dětí

ZVRACENÍ, REFLUX U DĚTÍ

Opakované zvracení vede k odvodnění dítěte a může být symptomem závažného onemocnění. Pokud se ke zvracení připojí teplota nebo se jeho frekvence zvyšuje, vyhledejte lékaře. Cyklické zvracení může trvat několik hodin či dokonce dní.

Symptomy: Zvracení mohou doprovázet další symptomy značící jiné onemocnění, například horečka, bolesti břicha, průjem, předchází mu nevolnost, motání hlavy, bledost, letargie.

Léčba: Vyhledejte ihned dětského lékaře, který pacienta vyšetří. Za zvracením se může skrývat například alergie na bílkovinu kravského mléka, úpal, úžeh, diabetes mellitus 1. typu, potravinová alergie, metabolické poruchy. Na základě stanovené diagnózy určí lékař další postup. Nesnažte se onemocnění vyřešit sami doma, jelikož nevíte, co může být jeho pravou příčinou.

Reflux znamená, že se dítěti vrací obsah žaludku zpět do jícnu. U dětí, které prospívají, nebývá léčba drastická, lékař může navrhnout dietní změnu. Reflux postupně vymizí. Projevuje se u poloviny kojenců do tří měsíců, u 67 % kojenců do 4. měsíců a v deseti měsících jím trpí 5 % kojenců. Při častém zvracení po krmení vždy vyhledejte pediatra, který vám doporučí nejvhodnější postup.

Pramen: Mitrová, K., Zvracející dítě, Pediatr. praxi 2014; 15(5): 275–279; Vospělová, J., Kolek, A., Gastroezofageální reflux a nemoc z GER u dětí z pohledu medicíny založené na důkazech, Pediatrie ve zkratce, Pediatrie pro praxi 2003 / 3