Domů » Miminko a batole » Příušnice u dětí

PŘÍUŠNICE U DĚTÍ

Výskyt příušnic v populaci kolísá, ale onemocnění nepatří mezi časté a ani smrtelné. U dětí bývá průběh lehčí než u dospělých. Nemoc způsobuje virus ze skupiny paramyxovirů, který napadá centrální nervový systém, slinné žlázy, slinivku břišní a varlata. Od roku 1987 se proti příušnicím očkuje. První dávku dostane batole v 15. měsících věku, spolu s očkovací látkou proti spalničkám a zarděnkám.

Symptomy: Nemocného bolí hlava, svaly, má zvětšené příušní slinné žlázy, trpí teplotou, která přechází v horečku, otevírání úst je bolestivé a přidává se nechutenství.

Léčba: Lékař dle typického zduření příušních žláz stanoví předběžnou diagnózu, kterou potvrdí na základě provedených testů (sedimentace, C – reaktivní protein, enzymy močové a sérové amylázy). Důležitý je klid na lůžku a podávání tekutin, hygiena ústní dutiny, snížení horečky v prvních dnech nemoci. Při těžkém průběhu onemocnění je nutná hospitalizace.

Pramen: Žwaková, T., Příušnice (Parotitis epidemica), Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci; Blechová, Z., Pertuse – stále aktuální téma nejen u dětí, Pediatr. pro Praxi 2010; 11(6): 358–362