Domů » Miminko a batole » Zánět středního ucha u dětí

ZÁNĚT STŘEDNÍHO UCHA U DĚTÍ

Zánět středního ucha postihuje nejčastěji kojence nebo batolata a projevuje se jako komplikace onemocnění horních cest dýchacích, případně jako komplikace těžkého průběhu rýmy. V některých případech můžeme pozorovat dědičný sklon k zánětům.

Symptomy: Dítě pláče a je neklidné, sahá si na ucho, které jej bolí. Bolest mu nedovolí spát a na postižené ucho hůře slyší. Trpí vysokou teplotou, má rýmu, zvětšené krční uzliny a špatně se mu dýchá.

Léčba: Neprodleně navštivte lékaře. Obtíže se projevují nejčastěji s ulehnutím ke spánku, ve večerních hodinách. Snižujte teplotu medikamenty obsahující paracetamol nebo ibuprofen, snažte se odsávat dítěti rýmu a na ucho můžete do návštěvy lékaře přikládat studené obklady. Nedávejte do ucha česnek. Pokud dítě trpí opakovaným zánětem středního ucha, poraďte se s lékařem. Preventivně můžete zakoupit lék, který zbaví dítě bolesti (Otobacid).

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak zvládnout první nemoc miminka?