VŠE O HYPNOPORODU
Magické slovíčko hypnoporod se poslední dobou skloňuje čím dál častěji.
Na toto téma jsme se zeptali Simony Lazzari, duly, laktační poradkyně a dětské sestry, která mimo jiné vede také těhotenské kurzy, kde techniky hypnoporodu učí. Ten totiž mimo jiné slibuje snazší, méně bolestivý a kratší porod, na který maminky vzpomínají úplně jinak, než maminky, které tyto techniky nevyužily. Díky klidnému průběhu porodu lze očekávat i hladké a velmi spontánní přijetí dítěte, první přisátí k prsu a mnoho dalších benefitů.
Dobrý den, Simono, nutná otázka na úvod – opravdu to funguje?
Jistě, učím to, mám osobní zkušenosti z mých porodů, že to jde a je to fantastické. Ne všem maminkám se povede tyto techniky uplatnit, ale když jsou dobře připravené a dlouhodobě se tomu věnovaly, tak lze očekávat úspěch v podobě krásného a hladce plynoucího porodu.
Co vlastně hypnoporod znamená?
Vycházíme z možností pracovat s mentální energií, využíváme schopnosti našeho mozku, který převádí naše představy, vizualizace, mantry do skutečných procesů, které se během porodu odehrávají, je to jakýsi mentální tréning, který vám usnadní „vplout a nechat se unášet vlnami kontrakcí“ až k samému porodu. Tyto techniky potřebují vytrvalost, koncentraci, meditaci, hloubku uvažování, čas a víru. Je to pro připravené a uvědomělé maminky.
Jak dlouho před porodem by se maminka o kurz měla začít zajít?
Vycházím-li z předpokladu, že negativní myšlenky lze „přeprogramovat“ a naopak „instalovat“ pozitivní způsob myšlení, tak alespoň 4-5 měsíců. Doprovázela jsem ale i maminky, které tolik času neměly a s přípravou začaly třeba jen 2 měsíce před porodem.
Lze nastudovat techniku hypnoporodu v domácích podmínkách, nebo jsou lekce nutností?
Myslím, že žena, která k těmto alternativám nemá daleko, se může nechat vést literaturou, nebo různými návody na síti. Osobní vztah a okamžitá reflexe, možnost interakce je důležitá, takže dávám přednost osobnímu kontaktu.
Jak taková lekce probíhá, co se při ní učí?
U nás ve Studiu pro ženy lekce probíhají pravidelně, jednou za týden, nebo za měsíc. Ženu uvedou do přesného kontextu situací, které jí čekají, vysvětlí podrobně detaily všech porodních dob, připraví ji i na obtížné momenty, stěžejní je pak praktická příprava, kde se ženy učí pracovat s dechem, svalstvem, pohybem, pozicemi a hlavně s myslí a psychickým nastavením, které všemu dominuje.
Hypno techniky jsou součástí této přípravy v podobě vizualizací, ukládání si do hloubi mysli pozitivní představy o vlastním průběhu porodu, vytváření si svého porodního příběhu, který bude personifikovaný pro každou jednotlivou ženu. Vytváření jednoduché, zároveň silné mantry, která bude ženu provázet.
Jaké jsou hlavní výhody hyponoporodu?
Z mé zkušenosti je žena v jakémsi flow neboli plynutí, rozpoložení, ve kterém je tak ponořena do dané činnosti, že nevnímá okolí, nepříjemné vjemy, možnou nervozitu, ostrou bolest, čas ani nic jiného, co v danou chvíli není důležité z hlediska porodu.
To mluví samo za sebe, pokud se ženě tento stav podaří docílit, porod je klidný, spontánní, rychlý a velmi snesitelný.
Je nutné mít u porodu třetí osobu, nebo to pak maminka zvládne sama?
Osoba, která s matkou prochází porodem je obvykle nevyhnutelná, pracuje s rodičkou a optimalizuje veškeré podmínky, které žena potřebuje k dosažení svého předpokládaného cíle. Podporuje ji mentálně, fyzicky i psychicky.
Je hypnoporod v českých porodnicích podporován? Jak je to ve světě?
Příliš se o tom zatím neví. Personál zatím netuší, jak podpořit tyto techniky, nechtěně a neúmyslně ženu ruší, ale věřím, že i toto k nám brzy přijde, tak jako byli akceptováni tatínkové a duly, tak i tady nastane zlom.
Zdá se vám, že v České republice obliba této možnosti porodu stoupá?
Ano, velmi, lidé jsou stále více uvědomělí a chtějí být připravení, jsou ochotní pro to něco udělat, zaplatit a vytrvale se věnovat.
Děkujeme za rozhovor.
Článek vznikl ve spolupráci s laktační poradkyní, porodní asistentkou, dětskou sestrou a dulou Simonou Lazzari.
Simona se dále věnuje předporodním kurzům, lekcím plavání s miminky a cvičení pro děti v předškolním věku.
Jak sama říká – „Má práce je můj koníček, stálá motivace a zároveň obrovská satisfakce. Mám to životní štěstí, že se mi podařilo skloubit to co mám ráda s tím co je důležité, velmi potřebné a žádané.“