Domů » Těhotenství » Lékařské okénko » Rozhovor s odborníkem: Možné komplikace v těhotenství

MOŽNÉ KOMPLIKACE V TĚHOTENSTVÍ

Komplikace vám mohou těhotenství pěkně znepříjemnit. Jaké jsou nejčastější komplikace v graviditě a musíte být při rizikovém těhotenství doma či v nemocnici? O rizikovém těhotenství jsme pro vás připravili rozhovor s MUDr. Terezou Hubovou.

Jak často se jako gynekoložka setkáváte s komplikacemi v těhotenství?

Pracuji v nemocnici, kde je přímo oddělení rizikového těhotenství, proto jsem s nimi v kontaktu prakticky denně, v rámci běžné ambulantní praxe ale výjimečně.

Jsou v současné době ženy častěji na rizikovém těhotenství než například před patnácti lety? Souvisí to s vyšším věkem rodičky?

Ano, přestože se neustále tvrdí, že těhotenství není nemoc, ale jiný stav, chová se mnoho těhotných, jako by byly nemocné a s prvním pozitivním těhotenským testem odcházejí na neschopenku. S věkem to nesouvisí. V zákoně je jasně řečeno, které práce jsou těhotným ženám zakázány, dále je na zodpovědnosti gynekologa, jestli posoudí těhotenství jako rizikové a ženu odešle na neschopenku. V mnoha případech to však považuji za ždímání již tak štědrého sociálního systému.

Jak rizikové těhotenství vypadá? Je žena častěji sledována? Musí být doma na nemocenské?

Žena s rizikovým těhotenstvím má nastavené kontroly častěji, konkrétně to záleží na ošetřujícím gynekologovi, někdy je potřeba hospitalizace. Pracovní neschopnost záleží na konkrétní komplikaci, automaticky nutná není.

Pokud bylo minulé těhotenství ženy rizikové, očekává se, že bude rizikové i další těhotenství?

Záleží, o jakou komplikaci těhotenství se jedná, u některých, například těhotenské cukrovky, preeklampsie, je riziko v další graviditě vyšší.

Se kterou nejčastější komplikací se u těhotných žen setkáváte?

Nejvíce se setkávám s obézními rodičkami, z toho plynou další rizika. O četnosti konkrétních těhotenských komplikacích v ambulanci přehled nemám, ale často se objevuje těhotenská hypertenze (pozn. red.: vysoký krevní tlak).

Ženy jsou obézní už při otěhotnění nebo kilogramy naberou v těhotenství?

Obojí, ale štíhlá zdravá žena s nekomplikovanou graviditou s váhovým příbytkem problém nemá.

Jaké mohou potkat ženu komplikace v prvním trimestru?

Nejčastěji bolesti v podbřišku, vaginální krvácení, nevolnosti a zvracení.

Pokud žena samovolně jednou potratila, je více sledována již bezprostředně po otěhotnění?

Ne.

Roste počet pacientek s mimoděložním těhotenstvím a mají se jej ženy obávat?

Ano, je to závažná komplikace a v prvním trimestru představuje jednu z hlavních příčin mateřské mortality. Zvyšování incidence (pozn. red.: počet nových případů onemocnění za určité časové období) nesouvisí jen s vyšším výskytem rizikových faktorů, jako jsou proběhlé pánevní záněty, operace apod., ale i s dokonalejší diagnostikou.

Je to zejména problém žen, které o svém těhotenství nevědí a nenavštíví lékaře?

Žena nedostane očekávanou menstruaci nebo začne krvácet mimo cyklus, většinu žen napadne, že jsou těhotné.

Lékař na ultrazvuku mimoděložní těhotenství ihned odhalí?

Nemusí, rozhoduje se podle hodnot hCG, ultrazvukového nálezu a klinického stavu pacientky. Nejčastěji se zárodek uhnízdí ve vejcovodu, kde bývá v určitém stadiu i vidět, ale může se vzácně uhnízdit kdekoliv jinde, v břišní dutině, na vaječníku. Také se už nemluví o mimoděložním těhotenství, ale o ektopické graviditě, protože špatně se může uhnízdit zárodek i v rámci dělohy.

Jaké jsou komplikace ve druhém trimestru?

Obvykle to bývá bezproblémové období těhotenství, nevolnosti, krvácení a jiné komplikace prvního trimestru ustávají, riziko spontánního potratu je malé.

Jak častý je potrat ve druhém trimestru?

Riziko potratu ve druhém trimestru je asi 0,5 %, zvyšuje se s rostoucím počtem předchozích potratů a porodů.

Znamená to, že pokud žena předčasně porodila jednou, může porodit předčasně podruhé?

Ano, anamnéza předčasného porodu zvyšuje riziko opakovaného předčasného porodu.

Jsou vícerodičky sledovány bedlivěji a týká se jich více možných komplikací?

Jsou sledovány stejně jako prvorodičky a u některých těhotenských komplikací může hrát roli, kolikrát žena rodila.

Ve třetím trimestru na těhotné komplikace příliš nečekají. Nebo ano?

Třetí trimestr může být spojen se závažnými komplikacemi jako je gestační cukrovka, preeklampsie, HELLP syndrom.

Vedou tyto komplikace k ukončení těhotenství?

Obecně to říct nelze, u některých je ukončení těhotenství jedinou kauzální terapií, vždy je ale potřeba zvážit okolnosti – gestační stáří, stav matky a plodu.

Jak často se setkáváte s předčasným porodem, který může ohrozit dítě nejen na životě, ale také na jeho celkovém budoucím vývoji? Je porod před 32tt častý?

Incidence předčasného porodu v naší populaci je asi 8 %, z celkového počtu narozených dětí je asi 1,5 % těžce nezralých, tedy narozených do 32. týdne.

Jak často se setkáváte s komplikací spojenou s Rh faktorem. Je to dnes takový problém nebo medicína pokročila?

Takzvaná Rh-izoimunizace se vyskytuje asi u 0,5 % dětí, díky pečlivé prevenci se ale její výskyt stále snižuje.

Ženy po čas gravidity často trápí tvrdnutí břicha. Jedná se o komplikaci? V jakých mezích je tvrdnutí bříška normální a kdy by měla zpozornět?

Zpravidla se nejedná o komplikaci, tvrdnutí břicha se může objevit po větší námaze, po pohlavním styku, žena by měla zpozornět, pokud se tvrdnutí břicha objevuje v pravidelných intervalech a zesiluje. Většinou ale stačí zvýšit příjem hořčíku, nebo lékař přímo předepíše hořčík v tabletové formě.