Domů » Těhotenství » Prohlídky a vyšetření » Vyšetření v porodnici

VYŠETŘENÍ V PORODNICI

Ambulanci v porodnici budete navštěvovat od 38. týdne těhotenství (37+0). Každá porodnice má odlišný systém přijímání pacientek.

CTG vyšetření

V porodnici sestry natáčí kardiotokografický záznam (CTG vyšetření), kterým snímají srdeční akci plodu a zároveň monitorují děložní činnost matky. Vyšetření se lidově nazývá „monitor“ a žena při něm leží na levém boku nebo polosedí na polohovatelném lůžku po dobu přibližně dvaceti minut. Na břicho jí sestra umístí speciální pásy, které monitorování umožní. Na konci procedury obdrží list s výsledky. Po termínu porodu musí budoucí maminka docházet do porodnice dvakrát týdně a CTG absolvuje při každé prohlídce.

Proč se kardiotokografický záznam natáčí?

Těhotenský monitor naznačuje, jaký bude průběh porodu. Ukáže lékařům, zda se miminku daří dobře a zda bude dle výsledků porod bez komplikací či nikoli.

Co se hodnotí?

Činnost dělohy – činnost dělohy může být nadměrná, nedostatečná, nekoordinovaná. Lékařům monitor napoví, jak by se děloha mohla zachovat při porodu.

Frekvenční jevy – vyšetření se snaží poukázat na odchylky srdečního tepu miminka (tachykardie – nadměrný tep nad 160 úderů za minutu; bradykardie – pod 120 úderů za minutu).

Co dělat, když miminko spí?

Při monitoru děti často usínají. Maminka musí zhluboka dýchat nebo se napít vody, aby miminko probudila. Jestliže se nedaří naměřit hodnoty v polosedě, měří se opakovaně vleže.

Další vyšetření

V poradně se uskutečňuje vaginální vyšetření děložního čípku a lékař zkontroluje, zda rodička absolvovala veškeré kontroly potřebné pro hladký průběh přirozeného porodu nebo k porodu císařským řezem.

Víte, co si zabalit do porodnice? Podívejte se na podrobný seznam věcí.

Pramen: Tatínek a maminka v porodnici, státní zdravotní ústav, 2007; Gynekologicko-porodnická klinika 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (Apolinář); Papírníková, P., Kardiotokografie, Moderní babictví 10, 2006

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vyvolání porodu a přenášení