Domů » Těhotenství » Prohlídky a vyšetření » Vstupní gynekologické vyšetření v těhotenství

VSTUPNÍ GYNEKOLOGICKÉ VYŠETŘENÍ V TĚHOTENSTVÍ

Co vás čeká při první prohlídce a jak často budete k lékaři docházet? Pravidelná návštěva gynekologa v těhotenství je nutností. Gynekolog kontroluje vývoj plodu a jeho pohyby.

Na co se připravit během vyšetření?

První prohlídku u gynekologa absolvujete mezi 5. a 8. týdnem těhotenství, ve druhém lunárním měsíci. V tomto období se dostaví vynechání menstruace a vyjde vám pozitivní těhotenský test.

Gynekolog při první návštěvě provede vaginální ultrazvukové vyšetření, potvrdí či vyvrátí těhotenství. Potvrdí-li těhotenství, objedná vás na další návštěvu k sobě do ordinace. Jestliže gynekologa navštívíte již 5. týden těhotenství, objeví se na monitoru obrazovky jasné známky gravidity. Lékař vás s největší pravděpodobností bude chtít vidět sedmý týden, aby ověřil srdeční činnost plodu (ta v 5 tt není ještě patrná). Jestliže vás objedná dříve než za čtyři týdny (za kratší dobu než je standardní), neznamená to žádné komplikace. Pouze si chce ověřit, že se plod správně vyvíjí.

První vyšetření plodu

Mezi 8. až 12. týdnem těhotenství, tedy ve třetím lunárním měsíci, vás čeká vstupní prohlídka. Na ultrazvuku je v této době patrná srdeční aktivita a embryo se začíná nazývat plodem. Lékař zkontroluje délku fetu, hlavičky, délky nosní kosti, měří tloušťku záhlaví a dle ultrazvuku vyloučí první vývojové vady. Ověří četnost, uložení, gestační stáří, vitalitu a stanoví termín porodu dle ultrazvuku. Srovná, zda souhlasí s termínem dle poslední menstruace.

Lékař neprovádí vaginální ultrazvuk, ale vyšetřuje ultrazvukem podbřišek, kde se nachází děloha. Jestliže je plod v pořádku, obdržíte těhotenskou průkazku, kterou s vámi sestra pečlivě vyplní. Víte, co se vyplňuje do těhotenské průkazky? Přečtěte si podrobné informace.

Na první vyšetření s sebou přineste ranní moč. V ordinaci se buď zvážíte, nebo sestře svoji váhu řeknete. Po celou dobu těhotenství lékaři hlídají krevní tlak a váhu ženy kvůli váhovému přírůstku. Příliš velký přírůstek může značit počínající těhotenskou cukrovku, a na druhé straně nízká hmotnost může znamenat nedostatek plodové vody nebo problémy ve vývoji plodu. To neplatí vždy. Každé těhotenství je individuální a záleží na jeho průběhu. Maminka, která v těhotenství přibere pouhých 6 kilogramů, může porodit zdravé miminko. Stejně jako žena s váhovým přírůstkem 20 kilogramů nemusí trpět těhotenskou cukrovkou. Přesto je indikátor hmotnosti důležitý a lékaři jej sledují.

Další velká vyšetření

Během těhotenství vás čeká každý trimestr velké ultrazvukové vyšetření plodu, které se nazývá screening. Víte, jak vypadá screening v prvním, druhém a třetím trimestru?

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017