Domů » Těhotenství » 12. týden těhotenství

12. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Konec třetího měsíce s sebou přináší úlevu od těhotenských nevolností. Budete se cítit lépe, žaludeční obtíže ustupují. Únava vás může trápit i v následujících týdnech, ale brzy by měla pominout. První trimestr dochází k rychlému vývoji embrya v plod, který je citlivý na škodlivé látky, jež dostává z těla matky. Dodržujte zásady zdravého životního stylu, vyhýbejte se kouření a pití alkoholu.

Jak se vyvíjí vaše miminko

Formují se pohlavní orgány. U chlapců se pohlavní hrbolek zvětšuje do délky, zde se v budoucnu vytvoří penis. Plod se měří od temene k zadečku a na ultrazvuku můžete vidět zkratku CRL, což znamená temenokostrční délka. Plod se rýsuje do detailů a vidíte genitální hrbol a prsty končetin. Tlukot srdce je jasně slyšet z ultrazvuku. Srdíčko tluče výrazně rychleji než dospělému. Velmi dobře rozeznáte hlavu, žaludek, srdce, placentu, struktury mozku, krk, hrudník, močový měchýř, končetiny s prsty, pupečník. Na prstech se objevuje růst nehtů. Rýsuje se brada, nos a začíná se objevovat první kostní tkáň.

CRL: 41 – 65 mm

Hmotnost: 10 – 13 g

Choriová dutina: 50,6 – 56,2 mm

BPD: 16,6 – 19,8 mm

Vaše tělo ve 12. týdnu těhotenství

Vyvinula se placenta, která plní svoji funkci. Dodává miminku živiny tak, že nahradí játra, plíce, ledviny, trávicí i imunitní systém. Děloha přesahuje stydkou kost. Vitamíny pro těhotné zajistí miminku dostatečné množství živin.

Co očekávat

  • Stále vás mohou překvapovat nepředvídatelné emotivní nálady.
  • Nevolnosti ustávají. Jestliže u vás nauzea přetrvává, skončí pravděpodobně v řádu několika dní.

Vyšetření a návštěva lékaře

V tomto období byste měla absolvovat velký ultrazvuk v prvním trimestru. Pokud lékař doposud s jistotou nepotvrdil počet plodů v děloze, na konci třetího měsíce by měl mít zcela jasno.

Již máte za sebou vstupní vyšetření, laboratorní odběry krve a krevní odběry sloužící pro biochemický rozbor v rámci prvotrimestrálního screeningu. Příští týden se dozvíte, jak se vaše miminko v břiše vyvíjí. Lékař ověří při velkém ultrazvuku termín porodu, který může o několik dní posunout.

Odběry krve můžete absolvovat i ve 12. týdnu. Záleží na domluvě se zdravotnickým zařízením, kde budete ultrazvuk podstupovat.

Název vyšetření Týden těhotenství (tt)
Vstupní vyšetření 8. – 12.
Laboratorní vyšetření obecné – odběr krve do 15. týdne

14+0

Vyšetření u stomatologa První trimestr
Vyšetření u praktického lékaře První trimestr
Prvotrimestrální screening 10. až 11. týden

9+1 až 11+0 (odběry)

a zároveň

13. až 14. týden

12+1 až 13+6 (ultrazvuk)

Vitamíny a živiny

Vitamín B2, riboflavin, naleznete v mléku, houbách, játrech a ledvinách. Jeho nadbytek nebo naopak nedostatek nemají škodlivý vliv na vývoj plodu, ale můžete trpět na ragády v ústech, nebo se dříve dostaví anémie.

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 11+0 – 11+6 tt
Od začátku těhotenství uplynulo 11 ukončených týdnů (probíhá 12. týden)
Od oplodnění uplynulo 9 ukončených týdnů (probíhá 10. týden)
Ukončené dny těhotenství 77 – 83
Počet dní do porodu 203 – 197
AdobeStock_86451727

VÍTE, ŽE …

  • Paže mají v poměru k tělu správné proporce. Nohy jsou zatím krátké a nejsou tak dobře vyvinuté.
  • Žaludek je spojený se střevem a propojený s ústy.
  • Miminko se dokáže mračit, ohnout se, polykat plodovou vodu, natahuje se a roztahuje prsty.
  • Močové ústrojí je již funkční.
Pramen: Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Tajemství šťastného manželství, 2. díl, Nový život; Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Krofta, L., Ultrazvukové vyšetření v I. trimestru gravidity; Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017