Domů » Miminko a batole » Miminko » Jak přebalit miminko

JAK PŘEBALIT MIMIKO

S nástupem jednorázových plenek se přebalování zjednodušilo.  Avšak používání látkových plen má nejen své kouzlo, ale je ekonomické a ekologické. Záleží na vás, jakým plenkám dáte přednost. Víte, jak přebalit miminko?

Hygiena před nasazením plenky

1. Očištění zadečku

Umyjte zadeček vlhčeným ubrouskem nebo žínkou, osušte jej a ošetřete krémem proti opruzeninám.

2. Jak umýt a usušit zadeček

Při očištění zadečku postupujte od genitálií směrem dolů. To dodržujte zejména u děvčátek. Zaměřte se na kožní záhyby. Při silném znečištění vezměte miminko do vany, jemně osprchujte vlažnou vodou zadeček a pečlivě jej osušte do látkové plenky nebo jemného ručníku.

3. Závěrem

Na čistý a suchý zadeček naneste krém proti opruzeninám.

Jak nasadit plenku

Při nasazování plenek u chlapců směřuje penis dolů, aby stékala dolů i moč. Horní okraj plenky dosahuje do výše pasu.

Jednorázové pleny

  • Plenka by neměla miminko škrtit a zároveň nesmí být volná, aby mezerou neunikala tekutina na oblečení nebo do postýlky.
  • Miminko za jeden den spotřebuje v průměru 10 až 12 papírových plenek. U každého novorozence se spotřeba různí. Některá miminka méně jedí a méně vylučují, u jiných tomu je naopak.
  • Jednorázové plenky představují pro maminku komfort. Mají suchý zip, opětovně je rozepnete a zapnete.

TIP: Zakupte dvě jakosti plenek. Kvalitnější plenku dejte na noc, když miminko spí, a běžnou jakost přes den. To se vyplatí u dětí, které se v noci na kojení nebudí a spí i sedm hodin v kuse.

Látkové pleny

Látkových plenek existuje celá řada. Pro ta nejmenší miminka zakupte speciální novorozenecké plenky. Přes pleny používejte svrchní kalhotky. Plenky zvané all-in-one na první pohled připomínají jednorázové pleny. V jedné plence se naráz skrývá sací i nepropustná vrstva a přebalování zvládne i nezasvěcená osoba.

Nevíte si rady? Poradíme vám, jak vybrat plenky.

TIP: Ať budete používat jednorázové nebo látkové plenky, zakupte alespoň 20 kusů klasických látkových plenek. Ty vám poslouží jako podložka na přebalování u lékaře, použijete je na procházce nebo při kojení.

Pramen: dTest, Dětské pleny, 5/2015; Soukupová, V., Soukupová, J., Dětské pleny: Výhody a nevýhody jednotlivých tipů a druhů. Příslušenství k plenám. Pediatr. pro Praxi, 2007; 8(6): 396–398; Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5