Domů » Miminko a batole » Miminko » Miminko pořád pláče. Co dělat?

MIMINKO POŘÁD PLÁČE. CO DĚLAT?

V těhotenství slyší plod v děloze váš hlas. Neví, co říkáte, ale pozná jeho zabarvení a tón. Po narození tyto schopnosti neztrácí, naopak. Ví, kdy mu říkáte něco pozitivního a kdy hovoříte negativně. Novorozenci první týdny často pláčou a nejsou k utišení. Pojďme se podívat na příčinu pláče a možná řešení.

Pláč jako komunikační kanál

Miminko nemluví a jediné, jak vám umí říci, co si přeje, je skrze pláč. Po porodu zažívá těžké období, adaptuje se na nové prostředí. To pro něj nebývá snadné. Plačící novorozenci mnohdy nechtějí najíst, pochovat, přebalit, může se zdát, že nechtějí vůbec nic, a přesto pláč neustává. Co dělat?

Pláč má mnoho podob. Která je která?

Novorozenec může plakat proto, že má hlad, chce spát, nechce spát a chce chovat, je žíznivý, chce být u maminky nebo pláče proto, že je pro něj složité se adaptovat na nové prostředí. Jak napsal americký lékař a pediatr Dr. Harvey Karp, miminkům chybí čtvrtý trimestr. Ve své knize jde ještě dál a snaží se rodičům přirovnat, jak se jejich miminko cítí.

„Vezměte si, že plod je v děloze neustále hýčkán, dotýká se měkké, teplé stěny, slyší zvuk krve, který protéká placentou. Zvuk dvakrát hlasitější než vysavač,“ píše vyučující z University of Southern California. To je ten důvod, proč chce být miminko alespoň první tři měsíce života chováno.

Proč novorozenec pláče poznáte stěží. Musíte vyzkoušet všechny možnosti. Miminko uklidní zvuk vysavače, nošení, prso, nebo také vůbec nic.

Excesivní pláč

Neustálý pláč nastává, snažíte-li se stále dokola novorozence utišit všemi dostupnými metodami (chování, nošení, mléko nebo prso, dudlík, přebalení) a nic nepomáhá. Dítě pláče tři hodiny, více než tři dny v týdnu, déle než tři týdny. Metody k utišení pláče se různí. U některého dítěte pomůže vykonávat stereotypní pohyb, na nějž si zvykne a uklidní se. Někdy pomůže zavinout miminko do deky nebo zavinovačky, dudlík, tlak na bříško k utišení bolesti. Pokud žena kojí, změna jídelníčku zmírní výskyt plynů ve střevech dítěte.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Karp, H., Calming Your Baby…and Getting Sleep: The 4th Trimester, the Calming Reflex & the 5 “S’s”, Guide to a Healthy Birth, 2008; Masopustová, Z., Marešová, J., Excesivní pláč kojenců, Pediatr. pro Praxi 2008; 9(6): 394–397