Domů » Miminko a batole » Miminko » Proč (ne)používat dudlík

PROČ (NE)POUŽÍVAT DUDLÍK

Je lepší, když si dítě cucá palec nebo dudá? Dle stomatologů je vhodnější uklidňovat dítě dudlíkem, než aby cucalo svůj vlastní palec. Cucání palce je zlozvyk, který se těžko odnaučuje. Na druhé straně používání dudlíku má i své odpůrce, kteří tvrdí, že negativně ovlivní vývoj dítěte. Proč (ne)používat dudlík a jak jej dítěti vzít?

Jaký dudlík vybrat?

Nejprve zakupte dudlík, který imituje bradavku, s kulatou savkou. Později se hodí ortodontický dudlík, jinými slovy anatomicky tvarovaný. Dítě si může oblíbit pouze jeden typ, proto jich nekupujte mnoho do zásoby.

Užívání dudlíku

Dudlík sterilizujte, aby si do úst miminko nezaneslo nečistoty a bakterie. Nikdy jej neolizujte a ani nevkládejte do svých úst. Spadne-li dítěti venku z kočárku na zem, opláchněte jej vodou. Nenamáčejte dudlík do sladkých šťáv a ani do medu. Sladkým dudáním podporujete vznik zubního kazu. Dítě by nemělo dostat dudlík v šestinedělí, aby si nenavyklo na špatný způsob sání. Můžete mu jej dát, když sát umí a po kojení je neklidné.

Jak dudání omezit

Ve druhém roce života nechte batoleti dudlík na spánek, ale přes den jeho užívání omezujte. Dítě samo pozná, že na dudání je velké. Vysvětlete mu, že je dudlík pro miminka, pochopí to. Odebrat dítěti dudlík můžete tak, že jej dáte společně mladšímu sourozenci, Mikuláši, nebo řekněte, že se ztratil.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5