Domů » Miminko a batole » Kojení » Co dělat, když dítě kouše při kojení?

CO DĚLAT KDYŽ, DÍTĚ KOUŠE PŘI KOJENÍ?

Kouše vás dítě při kojení? Velká bolest, neúspěšné výtky a strach z dalšího kojení jsou pouze náznakem toho, co se odehrává ve vaší mysli, kousne-li vás batole při kojení. Přečtěte si, co v takovém případě dělat.

Jak postupovat

Vysvětlete dítěti, že vás kousnutí bolí a že kousat nesmí. Po kousnutí zasuňte dítěti prst do koutku úst tak, aby prs pustilo a odtáhněte jej. Mluvte na něj jednoduše, používejte slova, která již zná. Musí pochopit, co mu říkáte. Tón hlasu, který se zlobí, a důslednost jsou v tomto případě velcí pomocníci. Jestliže dítě opět kousne, postup zopakujte. Na některé děti razantní NE funguje. Pokud problém přetrvává a všechny metody selhávají, zkuste na přechodné období mléko odsávat. Bude-li dítě i nadále do prsu kousat, je na zvážení, zda kojení ukončit či nikoli. Chcete v kojení pokračovat a dítě vás stále kouše? Vyhledejte odbornou pomoc. Zeptejte se pediatra nebo laktační poradkyně.

Vyhledejte příčinu

Děti často kousnou do prsu proto, že jim rostou zuby a z bradavky si dělají dudlík. Krmení ukončete, dejte dítěti dudlík nebo kousátko a vysvětlete mu, že při krmení se do prsu nekouše. Kousat může také proto, že už nemá hlad, ale chce být v kontaktu s matkou. V takovém případě jej pochovejte, pohlaďte, ale není-li hladové, nevkládejte mu prs do úst.

Problém řešte ihned

Rázně batole odstrčte ihned při prvním kousnutí, aby tento nešvar nezašel příliš daleko. Dítě si na kousání může zvyknout, a vám bude způsobovat příliš dlouho a zbytečně bolest.

Pramen: Jimramovský, F., Fuchs, M., Kojení a začátky s výživou, Průvodce výživou v prvním roce života, Nutriklub