Domů » Těhotenství » Hemoroidy v těhotenství

HEMEROIDY V TĚHOTENSTVÍ

Budoucí mamince poslední týdny těhotenství znepříjemňuje řada zdravotních obtíží. Jednou z nich mohou být hemoroidy, křečové žíly v oblasti konečníku.

Jak hemoroidy vznikají?

Zvětšující se děloha tlačí na velké krevní cévy a způsobuje vznik hemoroidů. Ty se mohou objevit v důsledku tlačení i po porodu.

Příznaky

Viditelným příznakem je krvácení. Krev můžete objevit nejprve na toaletním papíře, nebo jsou patrné známky krve ve stolici.

Léčba a prevence

Po porodu sami zmizí. V těhotenství se snažte předcházet zácpě. Konzumujte zdravou stravu, zeleninu, pijte hodně vody. Můžete si uvařit oblíbený čaj pro těhotné ženy. Lékaři doporučují spát na boku, jelikož se sníží tlak na konečník. Při projevech hemoroidů se poraďte se svým gynekologem. Pomáhají sedavé koupele v odvaru z dubové kůry a masti, jež vám doporučí nebo předepíše lékař.

Užitečnou prevencí je vykonávat cviky na posílení pánevního dna. Díky nim dochází k vyprázdnění vnitřních hemoroidů, v nichž se neukládá krev.

Sedací koupele z dubové kůry

Do jednoho litru vařící vody ponořte 100 gramů dubové kůry a nechte vylouhovat 25 minut. Nálev sceďte a připravte z něj koupel.

Gel z dubové kůry

Účinným prostředkem je gel z dubové kůry. Veškeré přípravky z dubové kůry mohou užívat těhotné i kojící ženy. Při užití jiných mastí se poraďte s lékařem.

Víte, jaké jsou běžné obtíže v těhotenství?

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Čermák, J., Prevence, diagnostika a léčba hemoroidů, Medicína pro praxi, 2008; 5(2); Diviš P., Chalupník, Š., a kol., Co nového v léčbě hemoroidů?, Med. Pro Praxi 2010; 7(1): 9–13