Domů » Těhotenství » Běžné nemoci v těhotenství

BĚZNÉ NEMOCI V TĚHOTENSTVÍ

Jak vyléčit běžné nemoci v těhotenství? Těhotná žena nemůže užívat medikamenty do takové míry jako před otěhotněním. Mezi časté problémy patří bolest hlavy, migréna, kašel, krvácení z nosu, nachlazení, chřipka, horečnatá onemocnění či různé infekce.

Jak na běžné nemoci?

Nachlazení

Základní informace: Miminko ohroženo není, ale vy se budete muset s nachlazením vypořádat bez podpůrných medikamentů. Nedoporučuje se nadměrná konzumace vitamínu C, nesmíte užívat v tabletách vitamín A a D.

Léčba: Pijte čaje, jezte horké polévky, odpočívejte v posteli a buďte v teple. Můžete zvýšit příjem zinku, který proti nachlazení pomáhá.

Chřipka

Základní informace: Při prvních projevech navštivte ordinaci lékaře. Neléčená chřipka s sebou nese vážné následky, má těžký průběh a může negativně ovlivnit vývoj plodu.

Léčba: Vhodné medikamenty vám doporučí praktický lékař. Nejlepší je nechat se proti chřipce očkovat již před plánovaným otěhotněním. Očkování se nedoporučuje v prvním trimestru.

Horečka

Základní informace: Nebezpečná horečka pro miminko nastává, přesáhne-li vaše tělesná teplota 38 °C a trvá několik dní. Horečka se objevuje společně s infekcí a nese s sebou další komplikace.

Léčba: Vždy navštivte praktického lékaře, který vás vyšetří. Na snížení teploty mohou pomoci vlažné koupele nebo sprcha.

Krvácení z nosu

Základní informace: Krvácení z nosu se může objevit při nachlazení. Vyskytuje se v důsledku zvýšení objemu krve až o 40 %. Působením hormonů oteče sliznice a při smrkání můžete pozorovat stopy krve na kapesníku.

Léčba: Přetrvávají-li potíže neúměrně, krev z nosu teče hodně, vyhledejte lékaře. Jestliže krev občas objevíte na kapesníku, nejedná se o závažné onemocnění. Tento problém odezní po porodu.

Migréna

Základní informace: Léky na migrénu není možné v graviditě užívat, a to v jakékoli formě.

Léčba: Navštivte neurologa a poraďte se, co dělat v případě silné migrény. Povolenými medikamenty jsou léky tišící bolest s účinnou látkou paracetamol (pouze v omezeném množství).

Infekce močových cest

Základní informace: Infekce močových cest postihuje deset procent těhotných. Při prvních příznacích navštivte lékaře. Neléčená infekce může vést k onemocnění ledvin a je nebezpečná pro maminku a miminko.

Léčba: Praktický lékař nebo gynekolog vám předepíší antibiotika.

Infekce zažívacího ústrojí

Základní informace: Střevní chřipku, která trvá déle než 24 hodin, respektive 72 hodin, konzultujte s lékařem. Dbejte na dostatečný přísun tekutin.

Léčba: Pijte čaj, neperlivou vodu, zředěnou pomerančovou nebo jablečnou šťávu. Z jídla můžete zkusit kuřecí či hovězí vývar.

Jestliže u vás přetrvávají potíže nebo se necítíte dobře, kontaktujte neprodleně svého ošetřujícího lékaře.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Hanáková T., Velká česká kniha o matce a dítěti, Computer Press, a.s., 2010, ISBN 978-80-251-2788-9