Domů » Těhotenství » Krvácení v těhotenství

KRVÁCENÍ V TĚHOTENSTVÍ

V případě krvácení je žena vyšetřena na specializovaném pracovišti a následně se řídí dalšími instrukcemi ošetřujícího lékaře. Ten může nařídit hospitalizaci (silné krvácení), nebo klidový režim doma na lůžku. Pokud se stav pacientky zlepší natolik, aby mohla v těhotenství dále pokračovat, může jí být podáván hormon na podporu gravidity gestagen.

Krvácení v I. trimestru

V prvním trimestru může těhotná žena menstruovat (způsobují hormony) a ke zjištění těhotenství nedojde. Náhlé krvácení v prvním trimestru je spojeno se spontánním potratem. Až 80 % těhotenství končí potratem ve druhé polovině menstruačního cyklu a žena ani neví, že byla těhotná. Pouze pozoruje opožděnou a silnou menstruaci.

Krvácení ve II. trimestru

Hrozící potrat signalizuje nepříliš silné krvácení z uzavřeného děložního hrdla, které je provázené bolestmi v podbřišku.

Krvácení ve III. trimestru

Dojde-li k vaginálnímu krvácení, hovoříme o předčasném porodu. Během posledních let se hranice pro přežití plodu posunula na 24. ukončený týden těhotenství.

K předčasnému porodu dochází v případě, že se placenta začne odlučovat od děložní stěny (abrupce placenty) nebo je-li placenta nízko položená v děloze a kryje děložní hrdlo (placenta praevia).

Přečtěte si více informací o problémech, které může placenta způsobit.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Hanáková T., Velká česká kniha o matce a dítěti, Computer Press, a.s., 2010, ISBN 978-80-251-2788-9; Zwinger, A., Spontánní potrat, Moderní babictví, 4, 2004