Domů » Těhotenství » Omdlévání v těhotenství

OMDLÉVÁNÍ V TĚHOTENSTVÍ

S pocitem na omdlení se nejčastěji setkáte na začátku a na konci těhotenství. Začátek těhotenství s sebou nese změny ve vyrovnávání krevního tlaku, díky nimž se zvýší cirkulace krve. Ve druhé polovině těhotenství rostoucí děloha tlačí na krevní cévy a nastávající maminku přepadají mdloby.

Pocity na omdlení mohou značit anémii, souviset s nízkým tlakem či s náhlou změnou tlaku.

Jestliže u vás obtíže neustále přetrvávají, poraďte se se svým gynekologem.

Jak se s omdléváním vypořádat:

  • Dbejte na dostatečný příjem tekutin.
  • Nestresujte se.
  • Při pocitu na omdlení rychle doplňte cukr do těla.
  • Vstávejte opatrně.
  • Dopřejte si šálek kávy.
  • Neohýbejte se prudce a ani se prudce nezkoušejte narovnat.

Hypotenzní syndrom v těhotenství – syndrom dolní duté žíly

Ve druhé polovině těhotenství se vyhýbejte poloze vleže na zádech. Velká děloha utlačuje dolní dutou žílu a ženám je vleže na zádech více na omdlení. Syndrom (aortokavální komprese) postihuje kolem tří procent rodiček, u nichž se objevují kolapsové stavy. U ostatních žen se projevují pocity na omdlení, tzv. motání hlavy.

Děloha v této pozici těžce naléhá na dolní dutou žílu a tímto se sníží množství krve, které se vrací do srdce. Tlak na aortu zmenší prokrvení placenty a nastává hypoxie plodu. Žena je malátná, rozrušená a dostavují se mdloby. Doporučená poloha pro spaní a odpočinek je na levém boku.

Přečtěte si o běžných potížích v těhotenství. Víte, jak léčit běžné nemoci?

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Hanáková T., Velká česká kniha o matce a dítěti, Computer Press, a.s., 2010, ISBN 978-80-251-2788-9; Pařízek, A., Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015; Leifer G., Úvod do porodnického a pediatrického ošetřovatelství