Domů » Miminko a batole » Miminko (Strana 2)

S přibývajícími týdny gravidity je miminko zralejší a připravenější na porod. Za hranici přežití se označuje ukončený 24. týden těhotenství. Plod musí mít porodní hmotnost alespoň 500 gramů. Podívejte se na podrobnější informace o hranici přežití v článku Předčasný porod. V České republice se eviduje 8,5 % předčasných porodů. Obáváte se předčasného porodu? Přečtěte si [...]

V prvním roce života dítěte pro vás bude cestování nejobtížnější. S přibývajícími měsíci se s miminkem lépe jezdí autem nebo městskou hromadnou dopravou. Pojďme se podívat na zásady a rady spojené s cestováním.

První koupání vás čeká v porodnici, kde vám sestra ukáže, jak správně miminko položit do vaničky a omýt. Doma bude vše na vás.

Novorozené miminko vám může připadat po fyziologickém porodu zmuchlané, červené a opuchlé. Tyto nedostatky za několik dní zmizí. S přibývajícími týdny dítě ztratí tmavé vlásky a nahradí je vlasy, jejichž barva se nebude v následujících letech výrazně měnit.

V těhotenství slyší plod v děloze váš hlas. Neví, co říkáte, ale pozná jeho zabarvení a tón. Po narození tyto schopnosti neztrácí, naopak. Ví, kdy mu říkáte něco pozitivního a kdy hovoříte negativně. Novorozenci první týdny často pláčou a nejsou k utišení. Pojďme se podívat na příčinu pláče a možná řešení.