Domů » Miminko a batole » Miminko » Cestování s dětmi

CESTOVÁNÍ S DĚTMI

V prvním roce života dítěte pro vás bude cestování nejobtížnější. S přibývajícími měsíci se s miminkem lépe jezdí autem nebo městskou hromadnou dopravou. Pojďme se podívat na zásady a rady spojené s cestováním.

Cestování autem

Jízda musí být bezpečná. Dítě umístěte vždy do autosedačky. Ty se rozdělují dle hmotnosti. Děti, které se vejdou do vajíčka, můžete přepravovat také na předním sedadle. Víte, jak vybrat autosedačku?

Jízda autem představuje pro rodinu pohodlí, protože můžete dělat přestávky libovolně dle svých potřeb. Přesto vyrazit autem daleko není pro děti do tří let vhodné. Dítě oblékněte  dle teploty uvnitř auta. Za jízdy větrejte, aby mu nebylo horko. Ve velkých vedrech nikam necestujte.

Klíčová je bezpečnost. Vyberte kvalitní autosedačku, kterou umístíte na zadní sedadlo. Dítě může při dlouhé jízdě zvracet, proto je přítomnost dospělého na zadní sedačce žádoucí.

Létání letadlem

Let letadlem bývá na dlouhou vzdálenost vhodnější než cesta autem. Chcete-li jet do Itálie k moři, letadlo je jasnou volbou. Problémy mají děti při startu a přistání, let snášejí dobře. Při letu jim uleví cucání bonbonů, kojení, polykání či žvýkání. Zcela nevhodné bývají dlouhé cesty.

Cestování a zdraví

Malé děti jsou náchylné k respiračním nemocem, častěji je postihnou virová onemocnění nebo infekce. Děti do pěti let by neměly navštěvovat země s nízkými hygienickými standardy, neměly by jezdit do oblastí, kde se vyskytují epidemie, malárie, spavé nemoci, stejně jako cestovat v období dešťů a monzunů. Děti do dvou let nenavštěvují místa nad 1000 m. n. m. Dovolená v exotických krajinách se nedoporučuje.

Pravidla pro cestování s dětmi

  • Chystáte se do exotických krajin? Poraďte se s dětským lékařem.
  • Děti na krátké lety reagují dobře, u dlouhých letů tomu tak být nemusí.
  • Respektujte zdravotní stav dítěte.
  • Informujte se na možná rizika v cílové destinaci.
  • Ubytování vybírejte v hotelech s certifikátem (hotel přátelský k dětem, hotel je vhodný pro rodiny s dětmi).
  • Dbejte na bezpečnost.
  • Připravte si s sebou lékárničku.
  • Vyhledejte si a uložte adresy kvalitních zdravotnických zařízení v oblasti, kam se chystáte.
  • Jedete-li do míst, kde se vyskytují neobvyklé nemoci, nechte dítě očkovat, případně se poraďte s odborníkem na cestovní medicínu nebo s pediatrem.
Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Schejbalová, M., Specifika cestování dětí – rizika a možnosti prevence, Pediatr. praxi 2014; 15(3): 131–133