Domů » Miminko a batole » Miminko » Jak koupat miminko

JAK KOUPAT MIMINKO

První koupání vás čeká v porodnici, kde vám sestra ukáže, jak správně miminko položit do vaničky a omýt. Doma bude vše na vás.

Po příjezdu z porodnice

Miminko se v prvních dnech života mýt nechce, pláče a vám se může zdát, že koupel bude jednou z nejméně oblíbených činností, které budete vykonávat. Postupně si dítě na vodu zvykne a bude ji mít rádo, stejně jako vy si koupání užijete. Hlavně miminko pevně držte, aby vám při vydávání z vaničky neupadlo.

Teplota vody

V prvních týdnech života je novorozenec citlivý na změny teplot, proto se snažte dodržet teplotu vody na 36 – 37 °C a teplotu v místnosti mezi 22 °C a 24 °C. Za několik týdnů teplotu snižte a v půl roce koupejte ve vodě okolo 30 °C. Teplotu si ověřte dětským teploměrem.

V čem dítě koupat a jak

V prvních týdnech života vám prokáže službu dětská plastová vanička. Na dno položte látkovou plenku a napusťte vodu na tři prsty ode dna. Před začátkem koupele očistěte dítěti zadeček. Obličej omývejte čistou, nejlépe převařenou, vodou. Nepoužívejte mýdlo a ani šampon. Miminko koupejte maximálně pět minut. To na umytí stačí. Delší čas strávený ve vodě mu neprospívá, jelikož jeho pokožka pozbývá hydratace. Použít můžete koupací kyblík nebo lehátko do vany, na které dítě položíte.

Citlivá pokožka

Má-li vaše miminko citlivou pleť, koupejte jej jednou týdně. Do vody můžete přidat nepatrné množství oleje. Nepoužívejte mýdlo.

Jakou zvolit kosmetiku

Novorozence v prvních dnech nemusíte omývat mýdlem nebo šamponem. Postačí pouze voda. Pokud byste přeci jen chtěla použít kosmetiku, dívejte se na kosmetiku pro miminka. Ne každému děťátku daná značka vyhovuje. Některá mýdla mají příliš kyselé pH, jiná jsou složena z látek dráždících pokožku. Používejte vždy neparfémovaná mýdla. Do tří minut po koupeli ošetřete miminku tělo olejem nebo krémem. Mytí vlasů šamponem postačí jednou týdně.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Polášková, S., Péče o kůži novorozence a kojence, Pediatrie pro praxi, 2/2005