Domů » Miminko a batole » Miminko » Nedonošené miminko

NEDONOŠENÉ MIMINKO

S přibývajícími týdny gravidity je miminko zralejší a připravenější na porod. Za hranici přežití se označuje ukončený 24. týden těhotenství. Plod musí mít porodní hmotnost alespoň 500 gramů. Podívejte se na podrobnější informace o hranici přežití v článku Předčasný porod. V České republice se eviduje 8,5 % předčasných porodů. Obáváte se předčasného porodu? Přečtěte si o nedonošených dětech více.

Kde se rodí nedoklubka

Nedonošené miminko potřebuje zvláštní péči. Na svět musí přijít ve specializované porodnici. V České republice se ta nejmenší miminka narodila ve Fakultní nemocnici Motol, v Ústavu pro péči o matku a dítě (Porodnice v Podolí) a v Zemské porodnici v Praze (Porodnice U Apolináře). Nejmenší novorozenci, které se podařilo zachránit, nevážili ani 500 gramů. Předčasný porod takto nezralého plodu bohužel mívá trvalé následky.

Oddělení neonatologie

Předčasně narozené miminkonezralé orgány a zároveň jej ohrožují vlivy vnějšího světa, na které ještě není připraveno. Po porodu je umístěno na neonatologické oddělení nebo na jednotku intenzivní péče, kde nedonošená novorozeňata pobývají. Extrémně nedonošené dítě je napojeno na nespočet hadiček, okolo inkubátoru stojí řada přístrojů. Hlavním úkolem je stabilizovat zdravotní stav novorozence a zajistit mu pomocí přístrojů základní životní funkce.

Mateřské mléko a kojení

Po porodu mléko odsávejte. Miminko bude dostávat jako potravu primárně mateřské mléko. Kojení a přikládání dítěte k prsu maminku naučí sestra, která má s nezralými novorozenci zkušenosti.

Klokánkujte

Porodnice se snaží o vytvoření důležité vazby matky a dítě, ale ne vždy to je z hlediska stavu miminka možné. Extrémně nezralé děti nemohou přijít do úzkého kontaktu s maminkou. Zralejšího novorozence může žena po svolení lékaře pochovat. Fyzické spojení s rodičem je pro dítě nesmírně cenné a důležité. Rychleji se zoceluje a přibírá na váze. Pokud jeho zdravotní stav dovolí, buďte s ním co nejvíce. Vyzkoušejte klokánkování, přiložení miminka na holý hrudník otce nebo matky (kůže na kůži). I po tuto dobu může být novorozenec monitorován a napojen na přístrojích.

Jaké zdravotní obtíže mohou miminko potkat?

Nedonošené děti mohou přežít předčasný porod bez větších následků, být zdravé jako řípy, anebo se u nich projeví komplikace spojené s brzkým příchodem na svět.

Možná onemocnění u nedonošených dětí

Ihned po porodu V prvním týdnu života Dny až týdny Dva až tři měsíce
Syndrom dechové tísně Žloutenka Chudokrevnost Onemocnění sítnice
Nízký krevní tlak Botalova dučej Zánět střeva
Nízká hladina cukru Apnoe (zástava dýchání) Chronická plicní nemoc
Krvácení do mozku Hydrocefalus po krvácení

Kdy vás propustí domů?

Miminko musí udržet normální tělesnou teplotu okolo 36,5 °C, vykazuje pravidelné hmotnostní přírůstky, má stabilizované dýchání a krevní oběh, je kojeno nebo krmeno z láhve (nesmí mu být podávána strava sondou). Rodiče musí být v kontaktu s pediatrem, který jej převezme do péče. Pobyt v nemocnici se počítá na týdny či měsíce, záleží na stupni nedonošenosti. Lékaři propustí miminko do domácí péče přibližně v termínu předpokládaného porodu.

Vývoj miminka v domácím prostředí

Nezapomínejte, že nedonošené děti jsou náchylné k infekčním onemocněním. Musíte přepočítávat věk, hovoříme zde o pojmu korigovaný věk, který odpovídá datu plánovaného porodu, nikoli datu předčasného porodu. Dítě se bude vyvíjet dle věkově mladších tabulek. Narodilo se vám miminko předčasně? Podívejte se na webové stránky nestátní neziskové organizace Nedoklubko.

Pramen: Kobzová, V., Nedonošené děti, Brno, 2007; Dort, J., Dortová, E., Co chtějí nejkřehčí miminka? Průvodce rodičů péčí o nedonošené dítě, Neonatologické oddělené fakultní nemocnice Plzeň; Bodnár V., Gromská Z., Předčasně narozený novorozenec, Novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice Olomouc a Porodnicko-gynekologická klinika, LF UP v Olomouci