Domů » Miminko a batole » Kojení (Strana 3)

Kojení je nejpřirozenější způsob výživy miminka. Pro dítě i matku přináší i spoustu dalších výhod – například upevňování citové vazby či lepší vývoj duševních funkcí. Společně s laktační poradkyní Simonou Lazzari se podíváme na 5 nejdůležitějších zásad, které přispívají k pohodovému kojení.

Při správném nástupu laktace jsou po porodu prsa nalitá a těžká. Zpevněte je podprsenkou, která udrží jejich pěkný tvar i po odstavení dítěte. Přečtěte si, proč je kojící podprsenka tak pohodlná a čím ji perfektně nahradíte.

Císařský řez není překážkou v kojení. Máte problém s nástupem laktace? Po výkonu se tvorba mléka spustí přibližně do pěti dní. V tuto dobu budete ještě v porodnici a veškeré potíže s kojením a nástupem laktace konzultujte přímo se zdravotními sestřičkami. Přečtěte si, jak se rozkojit po císařském řezu.

Mezi nejčastější problémy při kojení patří popraskané a bolestivé bradavky, které vznikají nesprávnou technikou kojení a sání. Poškození bradavek nesouvisí s délkou kojení, ale vzniká tím, že dítě má v ústech vloženou pouze bradavku, nikoli celý dvorec. Co v takových případech dělat?

Neprospívající miminko bývá pro novopečenou maminku noční můrou. Příčinou může být slabé mateřské mléko, případně jeho nedostatečná konzumace, či nadměrný reflux. Víte, jak dítě nakrmit a proč nepřibírá na váze? Poznáte, že přijímá dostatek mléka?