Domů » Porod » Vše o porodu císařským řezem

VŠE O PORODU CÍSAŘSKÝM ŘEZEM

Porod císařským řezem přináší krajní řešení v těch případech, kdy žena nemůže porodit plod fyziologicky. Patří mezi základní porodnické operace. Víte, co vás čeká?

Průběh porodu

Císařský řez se standardně provádí příčně v dolní části břicha. Skrze otevřenou dutinu břišní a děložní vyjmou lékaři plod a placentu. Dutinu děložní vyčistí kyretou, odstraní zbytky placenty a plodových obalů. Následně dochází k sešití řezu. O miminko se postará sestra či pediatr přítomný u porodu.

Anestezie

Porod se může uskutečnit v celkové anestezii nebo ve spinální anestezii (částečná). U celkové anestezie je žena uspána, necítí bolest a neví o průběhu porodu. Částečná anestezie umrtví pouze dolní polovinu těla. Žena necítí bolest, ale porod vnímá. Záleží na rozhodnutí anesteziologa, který zvažuje možná rizika.

Císařský řez je naplánován na konkrétní datum a hodinu. U neplánovaného císařského řezu, například při komplikacích během fyziologického porodu, lékaři postupují tak, aby zachránili život matce i dítěti.

Hospitalizace

Den před plánovaným porodem nastane hospitalizace v nemocnici. Zde předložíte výsledky vyšetření, těhotenskou průkazku, podepsaný dotazník o jménu dítěte, vyplníte dotazníky, informované souhlasy a sestřička vám podá potřebné instrukce o průběhu porodu a hospitalizaci. Po dobu hospitalizace lékaři monitorují plod.

Před operací

Musíte dodržovat režim, který stanoví porodnice. Večer se smíte navečeřet a do půlnoci pít vodu. Od půlnoci již nesmíte jíst a ani pít. Kouřit cigarety je zakázáno. Ráno těsně před operací vás sestra oholí, aplikuje vyprazdňovací roztok Yal nebo klystýr. Před operací můžete dostat elastické kompresní punčochy sloužící jako prevence tromboembolického onemocnění. Lékaři vám zavedou permanentní močový katétr.

Blízká osoba

U císařského řezu může být přítomna osoba blízká, zpravidla partner, avšak každá porodnice má odlišné podmínky. Často je možné, aby byla osoba blízká u porodního sálu (nikoli na sále) a u měření, vážení a ošetření miminka.

Po operaci

Bezprostředně po operaci budete na pooperačním oddělení (JIP) a následující den vás přeloží na oddělení šestinedělí. Na jednotce intenzivní péče můžete setrvat i déle. Záleží na vašem zdravotním stavu. Na pooperačním oddělení personál monitoruje krevní tlak, tělesnou teplotu, bolest, tep. Po výkonu dostanete pouze tekutiny. Sestřičky vás naučí, jak pečovat o jizvu.

Miminko po císařském řezu

Po dobu vaší rekonvalescence na pooperačním oddělení bude miminko na oddělení šestinedělí (na novorozeneckém oddělení), kde o něj budou pečovat sestry. Po přeložení na oddělení šestinedělí budete společně na pokoji a o miminko budete pečovat sama.

Jaká jsou negativa císařského řezu pro novorozence?

Porod císařským řezem u miminek zvyšuje riziko alergií, autoimunitních onemocnění, chronických metabolických chorob, do nichž se řadí cukrovka nebo celiakie. Dítě postrádá přirozenou kolonizaci sliznic z poševní flory matky. Porod upravuje kolonizaci střeva novorozence a vývoj slizniční mikroflóry.

Jaká jsou pozitiva pro novorozence?

Velké benefity přináší císařský řez pro nezralé děti, které by při vaginálním porodu ohrožovala hypoxie. Díky porodu císařským řezem se narodí i děti, které by při vaginálním porodu neměly šanci na přežití.

Kdy je císařský řez nevyhnutelný

Císařský řez se provádí u pacientek, u nichž byl zjištěn HELLP syndrom, vážný stav preeklampsie, poloha plodu je koncem pánevním nebo je plod nevhodně natočen a žena jej nemůže porodit. K císařskému řezu lékaři sáhnou v případě, že dojde při vaginálním porodu ke komplikacím, například uvíznutí plodu v kostěné pánvi.

Takto se rodí nedonošené děti, u nichž hrozí hypoxie nebo možné komplikace při vaginálním porodu.

Pramen: Bartošová, P., Plánovaný porod císařským řezem, FN Olomouc; Gregora, M., Porod císařským řezem a jeho možná negativa pro novorozence, Pediatr. praxi 2013; 14(6): 404–406

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak být partnerce u porodu oporou?