Domů » Porod » Porod koncem pánevním

POROD KONCEM PÁNEVNÍM

Poloha plodu koncem pánevním se vyskytuje přibližně u 3 % všech porodů. Na začátku prvního trimestru není ve správné pozici až jedna pětina miminek. Pokud se vaše dítě stále ještě neotočilo, nedělejte unáhlené závěry. Může se otočit do 38. týdne těhotenství.

Pohyb miminka a jeho poloha

Miminko se v děloze dobře pohybuje až do konce 34. týdne, kdy v ní má dostatek místa. Může zaujmout polohu hlavičkou dolů, zadečkem dolů (koncem pánevním), ležet příčně (u vícečetného těhotenství) nebo šikmo (přechodná poloha během gravidity).

Fyziologický porod nebo císařský řez

Naléhá-li miminko v termínu porodu polohou koncem pánevním, lékaři doporučují ženám císařský řez. V minulosti se děti natočené koncem pánevním rodily přirozeně, ale výzkumy potvrzují, že takto vedený porod způsobí více komplikací než porod císařským řezem. Mezi komplikace patří poranění krční páteře plodu, nedostatek kyslíku, pohmoždění plodu, prolaps pupečníku.

Gynekolog vás informuje o možnostech porodu koncem pánevním. Vaginální porod může být veden do váhy 3 500 gramů plodu, pokud lékař tuto možnost zcela nevyloučí a nestanoví porod císařským řezem. Preference císařských řezů přesahuje 90 %.

Otočení miminka

Gynekolog se může pokusit otočit plod v děloze zevními hmaty. Tato metoda není příliš vyhledávaná a může být provedena od 37. týdne pouze u nekomplikovaných těhotenství. Otočení zevními hmaty může vyvolat porod a následně je proveden akutní císařský řez. Žena před provedením musí poskytnout písemný souhlas.

Mezi babské rady patří posvítit baterkou dolů na podbřišek. Miminko se otáčí za světlem, nicméně tento způsob není z lékařského hlediska ověřen. Přečtěte si další zajímavé tipy v knihách pro nastávající maminky.

Cvičení

Zkuste v závěrečném stádiu těhotenství dva cviky, které napomohou k otočení plodu.

Indický most – lehnete si na záda, mírně roztáhnete nohy a pokrčíte je. Zvedáte pánev vzhůru a zase dolů.

Kočičí hřbet – kleknete si na kolena, ruce na předloktí. Pánev směřuje nahoru. Zůstaňte v této poloze tak dlouho, jak sama vydržíte. Toto je nejvhodnější cvik, který může pomoci k otočení dítěte a doporučují jej i porodní asistentky.

Pramen: Hájek, Z., Spontánní porod koncem pánevním a jeho místo v současném porodnictví, Actual Gyn 2009, 1, 38-41; Hrdinová, V., Porod koncem pánevním, Olomouc, 2014; Sokolová, K., Porod koncem pánevním, Brno, 2014