Domů » Porod » Nejčastější otázky (FAQ) – porod

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY (FAQ) – POROD

Termín porodu klepe na dveře a vás napadá řada otázek, na které ještě neznáte odpověď? Připravili jsme pro vás ty nejčastější.

Přála bych si změnit porodnici ve 37. týdnu těhotenství. Je to možné?

Ano, možné to je. Záleží na tom, zda bude ve vaší nově zvolené porodnici volno. Samozřejmě platí, že se musíte zaregistrovat a navštívit před porodem gynekologickou poradnu. Přečtěte si více informací o tom, jaká vyšetření v porodnici absolvujete.

Nechci rodit v porodnici, ale preferovala bych porod v domácím prostředí. Není to zakázané?

Rodit doma za přítomnosti porodní asistentky není nic neobvyklého. I když v České republice nastávající maminky stále preferují přirozený porod v porodnici. Podívejte se na článek Porod v domácím prostředí, který vám přiblíží, jaké máte možnosti.

Bolí porod? Jak tlumit bolest?

Porod je velmi bolestivý, ale personál nemocnice se bude snažit vás bolesti zbavit. Porodnice na svých webových stránkách uvádí možné tišící prostředky. Mezi hojně využívané patří epidurální analgezie, která zbaví rodičku bolesti až z 90 %.

Kdy se mohu zaregistrovat do porodnice?

Registrace do porodnice se uskutečňuje od gestačního stáří 14+0. Podívejte se na článek o registraci k porodu.

Chtěla bych rodit císařským řezem. Provádí se na přání rodičky?

Rodit císařským řezem na přání v České republice nelze. Císařský řez s sebou může přinést i řadu komplikací, a může-li žena rodit vaginálně, je to pro ni i pro miminko lepší. Víte, jak probíhá vaginální porod a císařský řez?

Musím navštěvovat předporodní kurzy?

Návštěva předporodních kurzů není povinná a záleží na vašem rozhodnutí, zda je chcete absolvovat či nikoli. Kurzy vás připraví na porod, budete více informovaná a získáte pocit jistoty. Porodnice se v nabídce i zápisném odlišují. Podívejte se na jejich webové stránky, kde se dočtete více informací. Přečtěte si článek o předporodních kurzech. V něm zjistíte, pro koho jsou určeny, jaká je jejich náplň a jak dlouho trvají.

Zajímají mě i jiné formy porodů než fyziologický porod v nemocnici. Jaké mám možnosti?

Zvolit můžete porod do vody v nemocnici, porod v domácím prostředí za pomoci porodní asistentky, hypnoporod nebo lotosový porod.

Může být u porodu přítomen manžel?

Ano, přítomnost partnera u porodu je vždy vítána. U císařského řezu vám personál porodnice sdělí pravidla přítomnosti osoby blízké. Více informací se dočtete v článku Otec u porodu.

Jak dlouho trvá porod?

Každý porod je individuální a žena rodí odlišně dlouhou dobu. Fáze porodu se rozdělují na první, druhou, třetí a čtvrtou dobu porodní. První doba se nazývá otevírací a roztahuje se při ní děložní branka, druhá doba porodní se označuje jako vypuzovací a žena přivede na svět miminko. Obě doby dohromady mohou trvat až třináct (a více) hodin. U některých žen kratší, u jiných delší, dobu.

Miminko je v břiše koncem pánevním. Čeká mě císařský řez?

Pokud se miminko do porodu neotočí, doporučí vám lékaři s největší pravděpodobností císařský řez. Přečtěte si článek o porodu koncem pánevním.

Gynekolog zapisuje cervix skóre. Co znamená?

Vaginálním vyšetřením v gynekologické poradně posuzuje gynekolog stav děložního hrdla. Cervix skóre hodnotí jednotlivé faktory vedoucí k porodu. Mezi ně patří rozšíření dolní části dělohy, délka, konzistence, prostupnost a směřování čípku. Lékař skóre sečte a následně sleduje jeho změny v čase. V současné době se využívá měření čípku dle ultrazvuku, které je přesnější.

Jak poznám, že mi odtekla plodová voda?

Plodová voda je narůžovělá čirá tekutina, která může odtékat postupně nebo najednou. V článku Odchod hlenové zátky a prasknutí plodové vody se dočtete, jak poznat, že vám odešla hlenová zátka a jaká barva plodové vody značí, že miminko může být ohroženo.

Nahlédněte do knih pro těhotné ženy. V nich se dozvíte další zajímavé informace o možnostech porodu a jeho průběhu.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5