Domů » Těhotenství » 34. týden těhotenství

34. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Na konci 34. týdne je čas nastoupit na mateřskou dovolenou. Pohyb vám bude činit stále větší problémy, nohy mohou při dlouhém sezení či stání otékat. Lehněte si a relaxujte.

Jak se vyvíjí vaše miminko

V této fázi miminko rapidně přibírá na váze. Může to být za týden až 200 gramů. Podívejte se na váhové tabulky, které přibližují hmotnost plodu v jednotlivých týdnech gravidity.

Množství protilátek v těle miminka se zvyšuje a vytváří si zásoby minerálních látek (železo, fosfor, vápník). Plíce se vyvíjejí progresivně a jsou téměř hotové, ale stále ještě v případě předčasného porodu by bylo dítě napojeno na kyslík. Na hlavičce jsou již vlásky, které nabývají na objemu. Některá miminka se narodí bez vlásků nebo s jemným chmýřím na hlavičce, jiná mají bohatou kštici. Vlásky v prvních měsících života dítěti vypadají a narostou nové.

Vaše tělo ve 34. týdnu těhotenství

Nepravidelné stahy vnímáte silněji a častěji. Jejich počet by neměl překročit čtyři kontrakce za hodinu. Pokud byste je cítila často a bolest se stupňovala, vyhledejte svého ošetřujícího gynekologa nebo se vydejte na pohotovost. Potřeba spánku roste, únava se zvyšuje. Jste-li vyčerpaná, lehněte si. Při vysoké únavě nekonzumujte více kofeinu než maximální doporučené denní množství. Neprospějete ani sobě a ani miminku. Víte, kolik kávy je vhodné vypít?

Co očekávat

  • Váhový přírůstek by měl být kolem deseti kilogramů, ale můžete přibrat až 16 kilogramů, aniž byste trpěla těhotenskou cukrovkou, nebo jste měla problém s nadbytečným příjmem energie.
  • Stravujete-li se zdravě a přiměřeně se pohybujete, nehleďte na přibývající kila. Po porodu vše hravě shodíte. Péče o miminko je náročná a nyní potřebujete nasbírat co nejvíce sil.

Vyšetření a návštěva lékaře

Při pravidelné poradně kontroluje lékař cervix skóre. Skrze vaginální vyšetření hlídá, zda je čípek připraven k porodu. Cervix skóre (CS) se skládá z pěti parametrů – dilatace hrdla, naléhání plodu, směr, konzistence a zkrácení čípku. V pokročilém stádiu těhotenství je pro každý týden stanovena kritická hodnota. Lékař ke každému parametru přidá body od nuly do dvou a spočítá cervix skóre.

Název vyšetření Týden těhotenství (tt)
GBS screening (vyšetření na streptokoky) 36. až 38. týden

35+0 až 38+0

Vitamíny a živiny

Konzumace tuků je v období těhotenství a kojení důležitá. Přihlížejte k tomu, jaké tuky konzumujete. Upřednostňujte rostlinné před živočišnými. Nejezte přepálené tuky, vyhněte se hranolkům a pokrmům z fast foodu. Podstatné je se zdravě stravovat i při kojení, protože vitamíny, minerály, ale také škodlivé látky, přecházejí do mateřského mléka a následně do těla miminka.

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 4+0 – 4+6 tt
Od začátku těhotenství uplynuly 4 ukončené týdny

(probíhá 5. týden)

Od oplodnění uplynuly 2 ukončené týdny

(probíhá 3. týden)

Ukončené dny těhotenství 28 – 34
Počet dní do porodu 252 – 246
AdobeStock_86451031

VÍTE, ŽE …

  • Dítě si ukládá zásoby vápníku, a přijímáte-li jej ve stravě málo, odebere si jej z vašich kostí.
  • Pokud by se miminko narodilo ve 34. týdnu, bylo by klasifikováno jako středně nezralé, a hmotnost by se pohybovala v rozmezí 1 500 – 1 999 gramů.

Videa a fotografie

Pramen: Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Tajemství šťastného manželství, 2. díl, Nový život; Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Krofta, L., Ultrazvukové vyšetření v I. trimestru gravidity; Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017