Domů » Těhotenství » Tvrdnutí břicha

TVRDNUTÍ BŘICHA

Mezi nejčastější obtíže patří tvrdnutí břicha. Jsou-li potíže nárazové a ustanou po odpočinku, nebojte se. Nejedná se o vážný problém.

Proč se tvrdnutí břicha vyskytuje?

V těhotenství se děloha zvětšuje a rodička její zvětšování vnímá nepříjemně nebo dokonce mírně bolestivě. Má-li žena píchavé nebo křečovité bolesti v oblasti podbřišku na pravé straně, které se postupně s rostoucím bříškem posunují a zvětšují, jsou tyto potíže zcela obvyklé. Postihují štíhlé ženy nebo prvorodičky. Bolesti způsobuje děložní činnost. Nesmí být příliš časté a po krátkém odpočinku by měly ustoupit.

Kdy navštívit lékaře?

Dochází-li k tvrdnutí břicha v první polovině těhotenství alespoň desetkrát denně a ve druhé polovině těhotenství patnáctkrát denně, poraďte se se svým gynekologem.

Jak léčit tvrdnutí břicha?

Gynekolog vám doporučí odpočinek, pomalý a minimální pohyb a užívání doplňků stravy v podobě magnesii lactici. Tvrdnutí břicha může být způsobeno nedostatkem hořčíku, který vyvolá křeče.

Může se projevit i z jiného důvodu, a proto při častých obtížích vyhledejte lékaře. Ten provede potřebná vyšetření děložního čípku, stanoví cervix skóre, zkontroluje děložní hrdlo a udělá ultrazvuk.

Poslíčci

Za poslíčky bývají označovány nepravidelné slabé kontrakce, při kterých miminko klesá níže do pánve ženy. Poslíčci postupně zesilují a vedou až ke kontrakcím, při nichž se otevírá děložní čípek, plod stále klesá a rotuje směrem do děložního kanálu.

U těhotenství probíhajícího bez komplikací je tvrdnutí břicha způsobeno nejčastěji nedostatkem hořčíku a rostoucí dělohou. U rizikového těhotenství musí zůstat žena na lůžku a je sledována lékaři. Toto ale neplatí vždy a přesný postup určí gynekolog.

Víte, že v graviditě je vhodné konzumovat doplňky stravy pro těhotné maminky, aby mělo vaše tělo vitamíny a miminko živiny? Nedostatek vitamínů je spojen s tvrdnutím břicha, anémií a zvýšenou únavou.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Hanžlová L., Možnosti předporodní péče a porodu v ČR, Praha 2009

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tvrdnutí břicha v těhotenství