Domů » Těhotenství » 24. týden těhotenství

24. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Konec šestého lunárního měsíce je tady. Při poloze vleže na zádech můžete pociťovat závratě nebo mdloby. Děloha tlačí na dolní dutou žílu a omezuje proudění krve do srdce. Jestliže se vám na zádech motá hlava, lehněte si na bok.

Jak se vyvíjí vaše miminko

Kůže miminka je zvrásněná a ukládá se pod ní tuk. Již není průhledná a cévy a kosti nejsou vidět. Děložní stahy můžete díky intenzivním pohybům miminka vnímat častěji. Nic závažného se neděje při maximálně deseti stazích za den.

Orgány jsou vyvinuté, vyjma plic. Ty budou dozrávat ještě po několik týdnů. Dotvářejí se buňky, které jsou odpovědné za vědomí a za cyklus bdění a spánku. Vývoj obličeje je již téměř ukončen.

Vaše tělo ve 24. týdnu těhotenství

Na těle se objevují pajizévky, které po porodu zcela nezmizí, pouze změní barvu. Pečujte o svou pokožku pravidelně a masírujte ji krémy a oleji. Na prsou zaznamenáte zcela zřetelnou a zvýšenou cévní kresbu.

Těhotenství je na vás vidět a neutajíte jej před okolím. Pravděpodobně vás bolí při delší chůzi chodidla. To je způsobeno rychlým váhovým přírůstkem. Noste vždy pohodlné boty bez podpatku.

Co očekávat

  • Díky zvětšující se děloze se posouvá nahoru žaludek. Mnoho žen ve třetím trimestru musí omezit příjem potravy, protože miminko tlačí na žaludek a jídlo se vrací skrze jícen zpět. Víte, jaké vás čekají další fyzické a fyziologické změny v těhotenství?

Vyšetření a návštěva lékaře

Vyšetření ve druhém trimestru jistě dopadlo nad očekávání dobře. Výsledky z ultrazvuku v prvním a druhém trimestru si pečlivě uschovejte. Budete je odevzdávat na příjmu v porodnici. Na výsledcích vidíte zkratky, které popisují, jak velké je miminko. Podívejte se na zkratky z ultrazvuku, abyste přesně věděla, co znamenají. Prohlédnout si můžete i přehledovou tabulku s váhou miminka. Hmotnost plodu je stanovena na základě měření končetin, obvodu břicha a hlavy.

Pravidelně docházejte do gynekologické poradny. Lékař vyšetřuje děložní čípek, výšku děložního fundu, stav dělohy, reaktivitu děložního svalu.

Název vyšetření Týden těhotenství (tt)
OGTT 25. až 28. týden

24+0 až 28+0

Laboratorní vyšetření krve, profylaxe Rh-D autoimunizace 28. týden

27+1 až 28+0

Vitamíny a živiny

Stopový prvek měď nemá v graviditě stanovenou žádnou doporučenou denní hranici. Je určen pouze maximální limit pro příjem mědi, a tím je 3000 µg. Měď je obsažena v čočce, kakau a fazolích. Nedostatek způsobí abnormality ve vývoji skeletu, nedostatečný růst. Netvoří se myelin v mozkové tkáni. Naopak nadbytek provází zvracení, bolesti břicha, průjem a v krajních případech i poškození jater.

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 23+0 – 23+6 tt
Od začátku těhotenství uplynulo 23 ukončených týdnů (probíhá 24. týden)
Od oplodnění uplynulo 21 ukončených týdnů (probíhá 22. týden)
Ukončené dny těhotenství 161 – 167
Počet dní do porodu 119 – 113
AdobeStock_86450972

VÍTE, ŽE …

Pravidelné měření krevního tlaku v gynekologické ambulanci má svůj význam. Vysoký krevní tlak v graviditě může značit závažné onemocnění preeklampsii nebo těhotenskou cukrovku. Trpíte-li hypertenzí, absolvujte potřebná vyšetření, aby lékaři vyloučili možné komplikace v pokročilém stádiu těhotenství. Poraďte se vždy se svým gynekologem.

Videa a fotografie

Pramen: Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Tajemství šťastného manželství, 2. díl, Nový život; Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Krofta, L., Ultrazvukové vyšetření v I. trimestru gravidity; Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017