Domů » Těhotenství » Průvodce těhotenstvím » Známky blížícího se porodu

ZNÁMKY BLÍŽÍCÍHO SE PORODU

Končí třetí trimestr a vy s napětím očekáváte příchod potomka na svět. Víte, jaké jsou známky blížícího se porodu a co si sbalit do porodnice?

Kontrakce

Řada nastávajících maminek se do porodnice vydá, když je trápí takzvaní poslíčci. Zbytečně. Skutečné kontrakce jsou pravidelné a trvají od 30 do 60 sekund. Intenzita s postupujícím časem narůstá. Interval mezi jednotlivými kontrakcemi se zkracuje (každé čtyři minuty a méně). Kontrakce mohou být doprovázeny silným zvracením, křečemi nebo průjmy.

Bolest je zprvu silná jako u obtíží spojených s menstruací a postupně zesiluje. Při kontrakcích vystřeluje do zad, celého podbřišku až nahoru k žebrům a do nohou.

Odtok plodové vody

Jistou známkou blížícího se porodu je odtok plodové vody. Plodová voda odteče při prasknutí vaku blan. U každé rodičky odteče plodová voda různě (například na závěr první doby porodní). Při odtoku se ihned vydejte do porodnice. Plodová voda je tekutina, která může nabývat čiré či narůžovělé barvy, případně je nazelenalá nebo zakalená. Je řidší než výtok a je jí o poznání více. Ale nic neplatí vždy a absolutně.

Odtok hlenové zátky neznačí porod. Máte-li silný výtok (žlutý, průhledný), odtéká vám s největší pravděpodobností hlenová zátka. Porod od této chvíle může nastat v řádu několika dnů (hodin nebo týdnů). U každé ženy to je individuální.

Jak poznat poslíčky od kontrakcí?

Několik týdnů před porodem můžete pozorovat tělesné změny. Jednou z nich jsou Braxton-Hicksovy kontrakce, nepravidelné stahy dělohy. Další známkou může být mírný pokles tvaru břicha, kdy dítě sestupuje níže, či úbytek váhy o jeden kilogram. V důsledku působení hormonů se z těla vylučuje více vody.

Napustíte-li si horkou vanu, nebo si dáte teplou sprchu, a bolesti odezní, jedná se o poslíčky. Naproti tomu kontrakce se více a více stupňují. V takových případech jeďte neprodleně do porodnice.

Cervix skóre

V gynekologické poradně stanovuje lékař prostřednictvím vaginálního vyšetření cervix skóre. Vyhodnocuje jednotlivé faktory, které vedou k porodu. Posuzuje pět hodnot a těm přidává bodové ohodnocení od nuly do dvou.

V těhotenské průkazce naleznete tabulku s názvem cervix skóre, kde budou uvedeny jednotlivé parametry:

Cervix skóre

Bodová stupnice Na co se lékař zaměřuje 0 1 2
Naléhající část plodu Naléhá plod hlavičkou na vstup? nenaléhá naléhá rozvinuje dolní segment
Dilatace hrdla Je hrdlo rozšířeno? < 0,5 cm 0,5 – 1,5 > 1,5 cm
Zkrácení čípku Dochází k jeho zkracování? 0 < 50 % > 50 %
Konzistence čípku Měkne nebo je stále tuhý? tuhá polotuhá měkká
Směr čípku Kam směřuje? sakrálně = dozadu medio sakrálně = středozadně středem

Cervix skóre dle týdne těhotenství

Týden těhotenství Cervix skóre
24. – 25. tt 1
26. – 27. tt 2
28. – 30. tt 3
31. – 32. tt 4
33. – 35. tt 5
36. – 37. tt 6
38. tt 7
Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Vyhnánková, M., Postoje, názory a zkušenosti žen s porodem a poporodní péčí v ČR a v Rakousku, Olomouc, 2012