Domů » Těhotenství » Miminko v bříšku » Jak se vyvíjí miminko v břiše

JAK SE VYVÍJÍ MIMINKO V BŘIŠE

Miminko v děloze se vyvíjí po celých devět měsíců. Těhotenství je rozděleno na tři trimestry. V prvním trimestru vás mohou trápit silné nevolnosti a zvracení. Nejhorší pocity nevolnosti pociťuje nastávající maminka ráno, ale není výjimkou celodenní nevolnost. Druhý trimestr jako mávnutím kouzelného proutku obtíže ustupují a ve třetím trimestru vám bude překážet velké břicho, které způsobuje omezené možnosti pohybu a bolesti zad.

Od embrya k plodu

První trimestr se zárodek vyvíjí velmi rychle. Již v 8. týdnu těhotenství je velká část orgánů na svém místě, ale nemají svou konečnou podobu a nejsou plně vytvořeny. Zárodek měří 22 až 27 milimetrů. Od ukončeného 9. týdne se nehovoří o embryu, nýbrž o plodu, který váží kolem 10 gramů. Na konci prvního trimestru, ve 13. týdnu těhotenství, se pohybuje délka plodu okolo 10 centimetrů a váha je přibližně 20 gramů.

Chlapeček nebo holčička?

Druhý trimestr končí 27. týdnem těhotenství. Právě v tomto období se dozvíte, zda se vám narodí chlapeček či holčička a ucítíte první pohyby miminka. Komunikovat s miminkem může mnohem dříve. První pohyby prvorodičky vnímají kolem 20. týdne, druhorodičky je mohou cítit o dva týdny dříve. Jak se poznají první pohyby miminka v bříšku? Žena si všimne lehkého šimrání, jakoby jí peříčkem někdo pohladil v podbřišku. S přibývajícími týdny miminko roste a pohyby zesilují. Na konci druhého trimestru už není pochyb o tom, že miminko silně kope a v děloze se hýbe.

AdobeStock_86451411
AdobeStock_86451367

Světlo a tma

Třetí trimestr žena netrpělivě očekává příchod potomka a těší se na něj. Zároveň se obává porodu a péče o dítě. Miminko rozeznává v břiše světlo a tmu, slyší zvuky, reaguje na hudbu nebo na příliš silné zvuky, které jej mohou vzbudit, nebo se za nimi může otáčet. Definitivní polohu zaujme kolem 36. týdne.

Vnímá miminko v břiše? Ano. Pozoruje světlo a tmu, slyší hluk, ale to není vše. Miminko dokonce rozlišuje chuť a vnímá hmat. Víte, jaké jsou smysly nenarozeného dítěte?

Smysly dítěte v prenatálním stádiu vývoje

Hmat: Nejprve dítě vnímá hmat a kolem 8. týdne umí reagovat na podráždění. Výzkumy ukazují, že miminko v břiše cítí maminku již v 10. týdnu těhotenství. Tedy o 10. týdnů dříve, než cítí maminka jeho pohyby.

Chuť: Miminko umí rozpoznat také chutě. Složení plodové vody je z 98,7 % voda, bílkoviny, glukóza, močovina, různé soli, kyselina citrónová a aromatické látky, které vstřebá tělo matky. Plodová voda má mírně nasládlou chuť. Vědci učinili pokus, ve kterém nepatrně pozměnili chuť plodové vody a pozorovali reakci miminka. Nejprve se snažili, aby byla plodová voda sladší, než je zvyklé. Při zvýšení sladkosti nenarozené dítě plodovou vodu častěji polykalo. V opačném případě se snažili o vyšší hořkost vody. Zde miminko polykalo méně a s nechutí.

Čich: Přibližně ve 20. týdnu umí plod rozlišit vůni matky a začíná se s ní seznamovat. Čichové epitely plně působí. Po narození nevidí a orientuje se podle čichu. Díky čichu a tlukotu srdce pozná svoji maminku. V porodnici miminko chovejte a přikládejte jej na hrudník.

Zrak: Otevírat oči začne kolem 30. týdne. V tento moment rozeznává intenzitu světla pronikajícího skrze břišní stěnu.

Sluch: Nejdůležitější je pro dítě sluch, který se vyvinul ve 24. týdnu těhotenství. Miminko reaguje na zvuky již od 16. týdne. Dítě po celou dobu v břiše slyší tlukot matčina srdce, a právě proto několik týdnů po narození vnímá hluk jako něco přirozeného a rádo spí v hlučném prostředí. Miminko po celou dobu v břiše slyšelo tlukot srdce, usínalo při činnosti žaludku a střev. Bezprostředně po narození a následně první měsíc života se učí na ticho, které jej může zprvu děsit.

Pro snadný porod

Pozitivní myšlení matky působí pozitivně také na plod. Jestliže si matka miminko přeje a je na porod psychicky připravena , má porod hladší průběh než u ženy, která otěhotněla nechtěně a na porod připravena není. Poznáte, kdy jet do porodnice? Sílící a pravidelné kontrakce jsou známkou blížícího se porodu, stejně jako odtok plodové vody. Řada žen se porodu obává. U porodu vás může podpořit porodní asistentka, kterou si dopředu sama zvolíte.

Dostatečný přísun vitamínů prospěje vám i miminku

Během gravidity dbejte na dostatečný přísun vitamínů a minerálů a sáhněte po vitamínových doplňcích pro těhotné ženy. Stejně jako vitamínové doplňky je důležitý pravidelný pitný režim, dodržování zásad zdravého stravování a zdravého životního stylu.

VÍTE, ŽE …

Bříško můžete hladit a mluvit na miminko klidným hlasem. Dítě neví, co mu říkáte, ale rozeznává tón hlasu. Hluk a náhlý výkřik mu nesvědčí. Miminko se v břiše pohybuje od samého počátku, avšak nastávající maminka jeho pohyby ucítí nejdříve kolem 20. týdně těhotenství.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Hanáková T., Velká česká kniha o matce a dítěti, Computer Press, a.s., 2010, ISBN 978-80-251-2788-9; Nejedlá A., Benefity a negativa současné prenatální péče a případný vliv nocebo-efektu na psychiku ženy, Brno 2015

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak poznat první pohyby v bříšku