JAK SE VYVÍJÍ MIMINKO V BŘIŠE
Miminko v děloze se vyvíjí po celých devět měsíců. Těhotenství je rozděleno na tři trimestry. V prvním trimestru vás mohou trápit silné nevolnosti a zvracení. Nejhorší pocity nevolnosti pociťuje nastávající maminka ráno, ale není výjimkou celodenní nevolnost. Druhý trimestr jako mávnutím kouzelného proutku obtíže ustupují a ve třetím trimestru vám bude překážet velké břicho, které způsobuje omezené možnosti pohybu a bolesti zad.
Od embrya k plodu
První trimestr se zárodek vyvíjí velmi rychle. Již v 8. týdnu těhotenství je velká část orgánů na svém místě, ale nemají svou konečnou podobu a nejsou plně vytvořeny. Zárodek měří 22 až 27 milimetrů. Od ukončeného 9. týdne se nehovoří o embryu, nýbrž o plodu, který váží kolem 10 gramů. Na konci prvního trimestru, ve 13. týdnu těhotenství, se pohybuje délka plodu okolo 10 centimetrů a váha je přibližně 20 gramů.
Chlapeček nebo holčička?
Druhý trimestr končí 27. týdnem těhotenství. Právě v tomto období se dozvíte, zda se vám narodí chlapeček či holčička a ucítíte první pohyby miminka. Komunikovat s miminkem může mnohem dříve. První pohyby prvorodičky vnímají kolem 20. týdne, druhorodičky je mohou cítit o dva týdny dříve. Jak se poznají první pohyby miminka v bříšku? Žena si všimne lehkého šimrání, jakoby jí peříčkem někdo pohladil v podbřišku. S přibývajícími týdny miminko roste a pohyby zesilují. Na konci druhého trimestru už není pochyb o tom, že miminko silně kope a v děloze se hýbe.
Světlo a tma
Třetí trimestr žena netrpělivě očekává příchod potomka a těší se na něj. Zároveň se obává porodu a péče o dítě. Miminko rozeznává v břiše světlo a tmu, slyší zvuky, reaguje na hudbu nebo na příliš silné zvuky, které jej mohou vzbudit, nebo se za nimi může otáčet. Definitivní polohu zaujme kolem 36. týdne.
Smysly dítěte v prenatálním stádiu vývoje
Hmat: Nejprve dítě vnímá hmat a kolem 8. týdne umí reagovat na podráždění. Výzkumy ukazují, že miminko v břiše cítí maminku již v 10. týdnu těhotenství. Tedy o 10. týdnů dříve, než cítí maminka jeho pohyby.
Chuť: Miminko umí rozpoznat také chutě. Složení plodové vody je z 98,7 % voda, bílkoviny, glukóza, močovina, různé soli, kyselina citrónová a aromatické látky, které vstřebá tělo matky. Plodová voda má mírně nasládlou chuť. Vědci učinili pokus, ve kterém nepatrně pozměnili chuť plodové vody a pozorovali reakci miminka. Nejprve se snažili, aby byla plodová voda sladší, než je zvyklé. Při zvýšení sladkosti nenarozené dítě plodovou vodu častěji polykalo. V opačném případě se snažili o vyšší hořkost vody. Zde miminko polykalo méně a s nechutí.
Čich: Přibližně ve 20. týdnu umí plod rozlišit vůni matky a začíná se s ní seznamovat. Čichové epitely plně působí. Po narození nevidí a orientuje se podle čichu. Díky čichu a tlukotu srdce pozná svoji maminku. V porodnici miminko chovejte a přikládejte jej na hrudník.
Zrak: Otevírat oči začne kolem 30. týdne. V tento moment rozeznává intenzitu světla pronikajícího skrze břišní stěnu.
Sluch: Nejdůležitější je pro dítě sluch, který se vyvinul ve 24. týdnu těhotenství. Miminko reaguje na zvuky již od 16. týdne. Dítě po celou dobu v břiše slyší tlukot matčina srdce, a právě proto několik týdnů po narození vnímá hluk jako něco přirozeného a rádo spí v hlučném prostředí. Miminko po celou dobu v břiše slyšelo tlukot srdce, usínalo při činnosti žaludku a střev. Bezprostředně po narození a následně první měsíc života se učí na ticho, které jej může zprvu děsit.
Pro snadný porod
Pozitivní myšlení matky působí pozitivně také na plod. Jestliže si matka miminko přeje a je na porod psychicky připravena , má porod hladší průběh než u ženy, která otěhotněla nechtěně a na porod připravena není. Poznáte, kdy jet do porodnice? Sílící a pravidelné kontrakce jsou známkou blížícího se porodu, stejně jako odtok plodové vody. Řada žen se porodu obává. U porodu vás může podpořit porodní asistentka, kterou si dopředu sama zvolíte.
Dostatečný přísun vitamínů prospěje vám i miminku
Během gravidity dbejte na dostatečný přísun vitamínů a minerálů a sáhněte po vitamínových doplňcích pro těhotné ženy. Stejně jako vitamínové doplňky je důležitý pravidelný pitný režim, dodržování zásad zdravého stravování a zdravého životního stylu.