Domů » Těhotenství » 10. týden těhotenství

10. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Miminko se progresivně vyvíjí, a i když není patrný váhový přírůstek, bývá první trimestr pro některé ženy ten nejnáročnější. Můžete se cítit unavená, budou vás provázet celodenní nevolnosti a zvracení.

Jak se vyvíjí vaše miminko

Obličej pomalu získává lidskou podobu, ústa jsou užší, nos se postupně zvedá do výšky, rýsují se ušní boltce, oblast krku je tenčí a začíná být vidět hlava a trup. Velmi rychle se formují končetiny a dochází k napřimování tělíčka. Blány mezi prsty na horních končetinách pomalu mizí a prsty se prodlužují. Na dolních končetinách se od sebe oddělují jednotlivé prsty. Vytváří se základy zevních pohlavních orgánů, a i když je pohlaví dané již od oplodnění vajíčka spermií, na ultrazvuku jej není možné vidět. Vzniká vyústění trávicí soustavy. Od této doby se z embrya stává plod.

CRL: 22 – 30 mm (CRL = temenokostrční délka)

Choriová dutina: 36,2 – 42,5 mm

Vaše tělo v 10. týdnu těhotenství

Placenta se nachází kousek od děložní branky a je zatím nízko posazena. Během následujících několika týdnů se vytáhne o poznání výše, ale prozatím se, než se tak stane, šetřete. Stále hrozí riziko potratu. Nenoste těžké předměty, břemena a nestěhujte nábytek.

Co očekávat

  • Jestliže cvičíte či sportujete, neprotahujte a ani neprocvičujte břišní svaly.
  • Hormony stále ovlivňují vaše změny nálad a pocity.

Vyšetření a návštěva lékaře

Nemáte-li těhotenskou průkazku, je ten nejvyšší čas, aby vám ji lékař vystavil. Pravidelně budete po celé těhotenství docházet do poradny, kde gynekolog sleduje, zda se miminko správně vyvíjí.

Do 15. týdne těhotenství musíte absolvovat odběry krve, kde v laboratoři budou zjišťovat screening protilátek, krevní obraz, glykémii, HIV, HBSAg (hepatitis B surface Antigen), BWR (syfilis). Podívejte se na seznam vyšetření, která v graviditě absolvujete.

Název vyšetření Týden těhotenství (tt)
První vyšetření 6. – 9.
Vstupní vyšetření 8. – 12.
Laboratorní vyšetření obecné – odběr krve do 15. týdne

14+0

Vyšetření u stomatologa První trimestr
Vyšetření u praktického lékaře První trimestr
Prvotrimestrální screening 10. až 11. týden

9+1 až 11+0 (odběry)

a zároveň

13. až 14. týden

12+1 až 13+6 (ultrazvuk)

Vitamíny a živiny

Kontrolujte nadměrný příjem vitamínu A. V prvních týdnech těhotenství může způsobit vrozené vady ledvin, poruchy nervového a kardiovaskulárního systému. K potravinám obsahujícím vitamín A patří játra a rybí olej. V těhotenství je doporučená denní dávka 800 µg.

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 9+0 – 9+6 tt
Od začátku těhotenství uplynulo 9 ukončených týdnů (probíhá 10. týden)
Od oplodnění uplynulo 7 ukončených týdnů (probíhá 8. týden)
Ukončené dny těhotenství 63 – 69
Počet dní do porodu 217 – 211
AdobeStock_86451703

VÍTE, ŽE …

  • Zakládají se zuby a vytváří se první náznak vlasů.
  • Nyní již budete s jistotou vědět o vícečetném těhotenství. To musí lékaři sledovat bedlivěji než jednočetnou graviditu. Řada žen porodí před 37. týdnem.
  • Víte, jaká z těhotenství plynou omezení například při cestování? Podívejte se, do kterého týdne gravidity můžete cestovat letadlem a co je pro cestu potřeba.
  • Udávané velikosti embrya se v raných stádiích gravidity mohou publikaci od publikace lišit.
  • Konzumace vitamínů je v prvním trimestru velmi důležitá. Dochází k progresivnímu růstu embrya a plodu. Vyvíjejí se orgány. Dbejte na vyváženou stravu a jezte multivitamíny pro těhotné ženy.
Pramen: Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Krofta, L., Ultrazvukové vyšetření v I. trimestru gravidity; Měchurová, A., Vitamíny, minerální látky a stopové prvky v graviditě, Moderní babictví 18, 2009; Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017