Domů » Miminko a batole » Začínáme s příkrmy

ZAČÍNÁME S PŘÍKRMY

Kojenec nemléčnou stravu poprvé ochutná mezi ukončeným 4. a 6. měsícem, respektive mezi 17. a 24. týdnem věku. Že to zní složitě? Vůbec ne. Pojďme se podívat na to, kdy je nejvhodnější s příkrmy začít u kojených dětí a u dětí na umělém mléku.

Kdy vyzkoušet první příkrm?

Příkrmy můžete zavádět od čtvrtého ukončeného měsíce života dítěte. Pozdní zavádění, od sedmého ukončeného měsíce, vede k nárůstu rizika intolerance antigenů, imunologické citlivosti a nedostatečné stimulaci rozvoje stravovacích návyků a dovedností. Výlučně kojené děti, které rychle rostou a přibývají na váze, a kojenci, jejichž matka má nedostatek železa, mohou při krevních rozborech vykazovat nedostatek železa. Zavedení příkrmů před čtvrtým a po šestém ukončeném měsíci s sebou nese rizika v podobě poruchy příjmu potravy, anemie nebo alergie.

Přehledně: Zavádíme příkrmy (dítě kojené / nekojené, dítě prospívající / neprospívající)

Věk v ukončených měsících Kojení Umělé mléko
Prospívá – není hladové Prospívá – mléko mu nestačí Neprospívá
0 – 3 Mateřské mléko (MM) Mateřské mléko Podpora kojení (MM/UM) Umělé mléko (UM)
4 Zavedení nemléčného příkrmu (rýžová kaše + MM) Zavedení nemléčného příkrmu (rýžová kaše + MM) Zavedení nemléčného příkrmu (rýžová kaše + UM)
5 Zeleninový příkrm
6 Zavedení nemléčného příkrmu (rýžová kaše + MM) Ovocný příkrm, lepek, masozeleninový příkrm
7 Zeleninový příkrm, ovocný příkrm, lepek, masozeleninový příkrm
8 Jogurt

Příkrmy u kojených dětí

Pokud miminko při kojení neprospívá, vyzkoušejte první příkrm po čtvrtém ukončeném měsíci. S kojením přestaňte až po zavedení příkrmů. Dítě může díky příkrmům rychle přibírat na váze. Jestliže i nadále na váze přibývá výrazně méně, podávejte formule.

Názory lékařů na zavádění příkrmů se odlišují. Shodným prvkem je „kdy příkrmy zavádět“, a to od 4. ukončeného do 6. ukončeného měsíce. Cílem je podávat kojenci příkrmy v době imunologického okna a navození časné imunologické intolerance, tedy kontakt s běžnými potravinovými antigeny.

Vhodné a nevhodné potraviny pro děti do jednoho roku

Před přípravou domácích pokrmů se zajímejte o to, jaké potraviny jsou pro kojence vhodné. Vybírejte pouze čerstvou zeleninu, nikdy nedávejte do jídla zkaženou, zvadlou či jinak znehodnocenou surovinu. Jídlo pro děti musí splňovat přísná bezpečnostní kritéria, nesmí obsahovat sůl, pesticidy, rezidua plísní, bakterie a škodlivé látky. Dětský organismus reaguje na škodliviny citlivěji než organismus dospělého jedince.

Mezi vhodné potraviny k další tepelné úpravě patří:

  • Mrkev, brambory, brokolice, květák, kapusta, růžičková kapusta, špenát, patison, cuketa, celer, petržel, pórek, chřest, cibulka, černý kořen, zelený hrášek
  • Jablko, banán, meruňka
  • Rýže, kukuřice, jáhly, pohanka
  • Slunečnicový a olivový olej
  • Žloutek, ryby, drůbeží, jehněčí, králičí, telecí, hovězí a vepřové maso

Nevhodné potraviny pro děti do jednoho roku:

  • Rajčata, syrový celer, syrová cibule, česnek, zelí, křen
  • Kiwi, citrusy, jahody, maliny, ostružiny, ananas, exotické ovoce, hrozinky, rybíz, angrešt, cukr, kakao
  • Tavené sýry, uzeniny
  • Černé a zelené čaje, potraviny obsahující chemické látky a konzervanty, dobarvované potraviny, sůl, skořice, tučné pokrmy, mořské plody

První příkrm

Prvním příkrmem může být rýžová kaše připravená z mateřského mléka, je-li miminko kojeno, nebo z mléka umělého, pije-li formule. Pokud dítě kaši dobře snáší, umí ji sníst a nedusí se, je čas na první zeleninový příkrm (můžete začít ihned se zeleninou a rýžovou kaši zařadit později). Nejčastěji se podává jako první lžička mrkev. Mrkvičku připravíte doma tak, že ji oloupete, uvaříte ve vodě a rozmixujete. Nechce se vám vařit? Zakupte připravenou mrkev ve skleničce. Sklenička nese označení „První lžička“ a prodává se v balení velkém 125 až 150 gramů. Více mrkve není potřeba. Porce bude stačit na dva dny.

První den dejte kojenci maximálně tři lžičky mrkve. Pokud bude chtít více, patříte mezi šťastné rodiče, kteří nebudou mít se zaváděním příkrmů problémy. Děti často odmítají zeleninu, jelikož není v porovnání s mateřským mlékem sladká.

Zavádění zeleninových příkrmů

Příkrm zavádějte postupně. Dodržujte zásadu, že po tři dny budete podávat pouze jeden druh zeleniny. Postup je vhodný z hlediska sledování alergické reakce organismu dítěte (zeleninové příkrmy dobře tolerují). První tři dny dávejte mrkev, tu mají nejraději. Pokud ji dítě odmítá, opakujte pokusy pomalu a trpělivě. Jestliže po tři dny odmítne vždy druhou lžičku mrkve, zkuste do ní přidat nepatrné množství mateřského mléka. Za tři dny po konzumaci mrkve přejděte na další druh zeleniny. Ten podávejte opět tři dny. Nejčastěji se zkouší brambory, brokolice, dýně, špenát, květák. Reaguje-li dítě na všechny druhy zeleniny dobře, přejděte k vícesložkovým příkrmům.

Zavádění ovocných příkrmů

Ovocné příkrmy mohou představovat paradoxně větší problém, než příkrmy zeleninové. Je to proto, že ovoce bývá do značné míry kyselé, a dětem nemusí chutnat. Záleží na tom, s jakým příkrmem začnete.

Ovocný příkrm zavádějte až po zeleninovém. Sladká jablka a medové hrušky mohou dítěti zachutnat a zeleninu bude odmítat. Vždy záleží na tom, jaké ovoce použijete a kolik obsahuje cukru. Ovocný příkrm podávejte postupně a opatrně. Zkuste dát dítěti tři lžičky ovoce dopoledne nebo k odpolední svačince (v poledne dostane zeleninový příkrm). Nikdy nezavádějte nový druh ovoce a současně nový druh zeleniny.

Jako první ovoce se hodí sladká jablka, hrušky nebo banány. Ovoce podávejte na stejném principu jako zeleninu. Vždy jej po tři dny testujte. Přesnídávky můžete připravovat doma, nebo zakoupit hotové ve skleničce. Při nákupu skleniček se podívejte na složení. Ne vždy jsou všechny výživy pro děti vhodné, i když to výrobce na obale uvádí. Přesnídávky obsahují řadu přidaných škrobů a cukrů. V obchodech najdete vysoce kvalitní ovocné příkrmy, stejně jako nekvalitní a pro kojence krajně nevhodné.

Konzistence příkrmů

Vaříte-li příkrmy doma, upravte suroviny do takové podoby, aby je dítě mohlo sníst. Se skleničkami se nemusíte starat o to, zda má pokrm vhodnou konzistenci, protože je plně připraven a skleničku stačí ohřát.

Vhodná konzistence příkrmů dle věku dítěte

Ukončený měsíc Konzistence
4. – 6. Kaše – pokrm rozmixujte.
7. – 8. Kaše s malinkými kousky – pokrm rozmixujte a do něj přidejte malé rozmačkané kousky zeleniny. Převažuje kašovitá konzistence.
9. – 10. Kaše s většími kousky – jídlo rozmixujte a přidejte více rozmačkané zeleniny.
11. Zkuste pokrm rozmačkat, maso rozmixovat.
od 12. měsíce Pokrm rozmačkejte a maso nakrájejte na drobné kousky.

Konzistence pokrmů je pouze orientační. Některé děti zvládnou jíst rozmačkané jídlo v 11. měsících, jiné to neumí v 18. měsících. Záleží na počtu zubů, schopnosti jídlo kousat a  polykat.

Jak zavést do stravy lepek?

Nejprve dejte dítěti jeden piškot dva dny po sobě. Piškot můžete přimíchat do rýžové kaše nebo jej rozpustit v mléku. Pokud se neprojeví alergie (zvracení, průjmy, vyrážka), podávejte kaši s lepkem. Zavádět lepek začněte v šestém měsíci věku dítěte.

Kdy je dítě zralé na krmení lžičkou

Kojenec musí udržet hlavu ve stabilní poloze, koordinuje ruce, oči, ústa při hledání a vkládání potravy do pusy, polkne tuhou stravu. Zkuste test. Budete-li před dítětem jíst jídlo lžičkou, a ono se jí bude dožadovat, můžete s příkrmy začít.

Kdy zavést maso a vejce

Od tří týdnů po zavedení zeleniny, může být i mírně později, přidejte do příkrmu první maso, nejlépe kousek libového kuřecího. V následujících dnech vyzkoušejte hovězí, králičí, vepřové a i ryby. Vždy vyberte libový kousek masa a rozmixujte jej. Maso je tuhé a děti jej nerozkoušou. Do příkrmů po zavedení masa můžete vmíchat trošku žloutku. Jídlo řádně tepelně zpracujte, abyste měla jistotu, že není syrové. Je-li v příkrmu vejce, nedávejte do něj maso. Žloutek dejte do zeleniny jednou, maximálně dvakrát týdně.

Dochucování příkrmů

Nikdy příkrmy nedochucujte až do jednoho roku věku. Nepřidávejte cukr, sůl, v žádné formě dochucovadla s glutamátem. Nepodávejte dítěti ochucené jogurty. Vždy kupte plnotučný bílý jogurt a do něj přidejte ovoce nebo kojeneckou přesnídávku.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Doporučení pracovní skupiny dětské gastroenterologie a výživy ČPS pro výživu kojenců a batolat, Česko-slovenská pediatrie, 2014, ISSN 1805-4501; Danielová, M., Zavádění příkrmů