Domů » Těhotenství » Průvodce těhotenstvím » Vše o dvojčatech a těhotenství

VŠE O DVOJČATECH A TĚHOTENSTVÍ

Vícečetné těhotenství vyžaduje zvolnění všech aktivit, které jste doposud provozovala. Vícečetnou graviditu pozná lékař na vstupním gynekologickém vyšetření. Přečtěte si, co vás čeká.

Kdy lze stanovit vícečetné těhotenství?

Jestliže čekáte dvojčata nebo trojčata či vícerčata, je těhotenství vždy považováno za rizikové, i když se zpočátku cítíte dobře. Přináší s sebou riziko předčasného porodu. Vícečetné těhotenství je možné stanovit od osmého týdne gravidity. V ojedinělých případech se může stát, že lékař stanoví počet plodů na dva, ale nakonec se s přibývajícími týdny těhotenství ukáže, že v bříšku jsou plody tři.

Jednovaječná anebo dvojvaječná dvojčata?

Těhotenství jednovaječných dvojčat je více rizikové než těhotenství dvojčat dvojvaječných. Na jednovaječná dvojčata musí lékař více dohlížet již od samého počátku. V prvním trimestru může dojít ke komplikaci při vývoji obou plodů.

Dvojvaječná dvojčata začínají lékaři častěji sledovat až od poloviny těhotenství. Je to z toho důvodu, že zde mohou být patrné disproporce ve vývoji.

Rizika

Na začátku těhotenství se může stát, že jeden z plodů odumře. Celý první trimestr s sebou nese zvýšené riziko potratu a životaschopnost obou plodů je možné s jistotou určit mezi 12. a 14. týdnem těhotenství.

Žena spadá do rizikové skupiny těhotenství. Má vyšší pravděpodobnost, že bude trpět těhotenskou cukrovkou, preeklampsií, hypertenzí nebo poruchou krevní srážlivosti.

U dvojčat se vyskytuje vyšší riziko chromozomálních aberací, a toto riziko stoupá s počtem plodů. V první polovině gravidity byste měla absolvovat velký screening v prvním trimestru, který odhalí chromozomální vady plodů. Začíná se projevovat anémie již v první polovině těhotenství.

Od 20. týdne dochází těhotná žena do gynekologické ambulance jednou za dva týdny. Vyžaduje-li to její stav, stanoví lékař prohlídky častěji. Od 27. týdne se zkracuje interval prohlídek v gynekologické ambulanci na jednou týdně. Lékař pravidelně vyšetřuje děložní hrdlo.

VÍTE, ŽE …

Vícečetná těhotenství tvoří 12 % všech předčasných porodů. Více než 74 % dvojčat se rodí před 37. týdnem gravidity. O vedení porodu rozhoduje týden těhotenství, donošenost plodů, jejich předpokládaná váha a poloha.

Víte, jaký vybrat kočárek pro dvojčata?

Pramen: Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Lomíčková , T., Dvojčata, Moderní babictví 2, 2003; Koterová , K. Vícečetná gravidita, Moderní babictví 16, 2008