VŠE O VÁZE MIMINKA
Jakmile se miminko narodí, začnou lékaři sledovat jeho celkový zdravotní stav, váhu a obvod hlavičky, výšku. Správný přírůstek vám napoví, že miminko správně prospívá. Co všechno ovlivňuje váhu novorozence, jak sledovat přírůstek a kdy se začít obávat? Na vše jsme se zeptali laktační poradkyně a duly Simony Lazzari.
Co ovlivňuje váhu novorozence?
Mnoho faktorů. Například tělesná dispozice matky a genetický otisk rodičů, zdravotní kondice a strava maminky i dítěte.
Obvyklá váha se pohybuje kolem 3000-3500g.
Po narození i zdravé děťátko ztratí kolem 10 % ze své porodní váhy.
Důvodů je několik:
„Dítě je váženo okamžitě po porodu a váha na porodním sále je jiná, než na novorozeneckém oddělení. V následujících hodinách se miminko zbavuje hlenů, smolky, i moče, které byli prvním vážením zachyceny. Zároveň přijímá minimum tekutiny a „postupně vysychá“. Od tzv. poporodního úbytku na váze se odráží kolem druhého až pátého dne života, kdy začne přijímat mateřské mléko, nebo donorové (mléko od jiných maminek – pasterizované), nebo formuli (mléko z prášku).“
Svou porodní váhu dohání zhruba do dvou týdnů.
Během prvního měsíce přibývají novorozenci asi o 25 – 30 g denně, cca 150 – 250g za týden. Co se týče délky, narostou o 2,5 – 4 cm během prvního měsíce. Jako vždy ale platí, že každé dítě je individuální a pokud zrovna to vaše neodpovídá předepsaným tabulkám, grafům a percentilům, nemusí to být ještě důvod k obavám.
Jak by měl novorozenec přibírat?
Velmi jednoduchý vzoreček pro výpočet toho, kolik miminko vypije, s určitou tolerancí a přihlédnutím na kondice dítěte, zní:
1. den 0-5 ml
2. den 5-10 ml
3. den 10-20 ml
4. den 20-30 ml
5. den 30-40 ml
6. den 50-60 ml
„Tato množství jsou pouze orientační a rozhoduje zdravotní stav a zralost dítěte, a také rozvinutost laktace maminky, ale i schopnost dítě správně k prsu přiložit a poskytnout optimální podmínky k přisátí, to může skutečně neuvěřitelně situaci ovlivnit. Proto je tolik důležité, aby maminky měly základy a informace o kojení osvojené předem, nebo včas kontaktovaly laktační poradkyni,“ doplňuje Simona Lazzari.
Jak poznat, že miminko správně přibírá?
Pokud je miminko zdravé, má uspokojivou porodní váhu a je narozené v termínu, lze se spolehnout na to, že miminko pravidelně, vytrvale a pečlivě saje, maminka vidí, slyší a cítí, že dítě skutečně nabírá a polyká mléko, pak spokojeně spinká a prospívá. Má vždy počůranou plenku a obvykle v prvních dnech kaká co kojení, nebo ob kojení.
V každém případě dochází k pravidelným kontrolám u pediatra.
Pokud chcete mít o váze přehled, můžete si pořídit speciální digitální váhu a vážit před a po kojení za stejných podmínek (oblečení, plenka…)
Novopečené maminky si tyto informace často zapisují, používat můžete i speciální chytré aplikace v mobilu.
Přibírají stejně miminka kojená, jako ta na umělém mléku?
„Obecně spíš platí, že dokrmovaná miminka umělým mlékem přibývají rychleji,“ vysvětluje Simona.
Co když miminko přibírá málo nebo moc?
„Pokud přibývá málo, je nutné se ujistit o jeho zdravotním stavu, nemá-li novorozeneckou žloutenku, která se po propuštění domů mohla rozvinout a dítě díky ní bude apatičtější a spavější, než obvykle. Zároveň je potřeba zkontrolovat technikou kojení a přisátí. Vinou špatné techniky kojení se dítě totiž dostane k malému toku mléka, bude vyčerpané a ani po dlouhé době nebude syté. Maminka navíc pravděpodobně bude mít poraněné bradavky. V těchto případech maminka nezbytně kontaktuje pediatra, nebo laktační poradkyni.
Přibývá-li mnoho pouze z mateřského mléka , riziko nehrozí, maximálně bude dítě blinkat a trpět bolestí bříška z přejedení, v tomto případě se postupně dítě naučí odhadnout své potřeby a přizpůsobí se,“ uzavírá Simona Lazzari.
Článek vznikl ve spolupráci s laktační poradkyní, porodní asistentkou, dětskou sestrou a dulou Simonou Lazzari.
Simona se dále věnuje předporodním kurzům, lekcím plavání s miminky a cvičení pro děti v předškolním věku.
Jak sama říká – „Má práce je můj koníček, stálá motivace a zároveň obrovská satisfakce. Mám to životní štěstí, že se mi podařilo skloubit to co mám ráda s tím co je důležité, velmi potřebné a žádané.“