Domů » Miminko a batole » Kojení » Vitamíny pro kojící ženy

VITAMÍNY PRO KOJÍCÍ ŽENYE

Kojící žena musí do těla dostat více vitamínů, minerálů a energie než v období těhotenství. Víte, kolik vitamínů denně potřebujete? Připravili jsme pro vás přehlednou tabulku s přehledem denního doporučeného množství vitamínů v období kojení.

Přehled denního doporučeného množství vitamínů

Položka Doporučené denní množství
Energie (kJ) 11 285
Bílkoviny (g) 65
Tuky (g) 92
Vitamín A (µg RE) 1300
Vitamín D (µg) 10
Vitamín E (mg) 18
Vitamín C (mg) 130
Vitamín B1 (mg) 1,6
Vitamín B2 (mg) 1,8
Vitamín B6 (mg) 2,5
Niacin (mg NE) 20
Kyselina listová (µg) 300
Vitamín B12 (µg) 2,6
Vápník (mg) 2000
Železo (mg) 24
Hořčík (mg) 450
Zinek (mg) 19
Jod (µg) 200
Selen (µg) 75
Pramen: Bártová, B., Výživa kojící ženy, Brno, 2007

Vitamíny a minerály prostupují z potravy do mateřského mléka. V mateřském mléku se mění každý den poměr vitamínu B1, B2, B6, B12, A, C v závislosti na tom, kolik ho matka přijímá.

Přehled přijímaných vitamínů

  • Vitamín A – vysoký podíl obsahuje kolostrum. Zdrojem jsou mléčné výrobky, játra a ryby.
  • Vitamín Cpodporuje obranyschopnost a působí jako prevence proti zhoubným nádorům a ateroskleróze. Hraje důležitou roli při tvorbě kolagenního vaziva a je důležitý z hlediska využitelnosti železa při krvetvorbě. Naleznete jej v pomerančích, grepu, jahodách, zelené paprice.
  • Vitamín D – potřebný pro absorpci a metabolismus vápníku. Dítě dostává vitamín D v kapkách do jednoho roku věku.
  • Kyselina listová – zlepšuje funkci sliznice tenkého střeva, stejně jako podporuje krvetvorbu. Najdete ji v listové zelenině a játrech.
  • Vitamín B1 (thiamin) – je důležitý při metabolismu tuků a cukrů. Je podstatný pro růst a činnost nervové soustavy. Získáte jej z obilných produktů, jater, vepřového masa, srdce a mozku.
  • Vitamín B2 (riboflavin) – přijímáte jej z mléka, obilí, masa, vajec, ryb, kvasnic.
  • Vitamín B3 (kyselina nikotinová, vitamín PP) – je podstatný pro zdravý růst, správnou funkci nervové činnosti a kůže. Najdete jej v listové zelenině, mase, mléku, kvasnicích.
  • Vitamín B5 (kyselina pantotenová) – je součástí koenzymu A a má mimořádný význam pro metabolismus. Do těla jej dostanete skrze konzumaci droždí, masa, ryb, jater, mléka a vajec.
  • Vitamín B6 (pyridoxin)nedostatek způsobí dermatitidy, epileptické záchvaty, zánět nervů. Je ukryt v luštěninách, kvasnicích, rybách a mléku.
  • Vitamín B12 (cyankobalamin) – objevuje se v živočišných bílkovinách a játrech. Vzniká činností střevních bakterií v těle člověka.
  • Vitamín H (Biotin) – podporuje dělení buněk, je důležitý pro funkci metabolismu mastných kyselin, a cholesterolu bílkovin. Je obsažen v kvasnicích, sóje, ledvinách a játrech.

Vyvážený příjem vitamínů a minerálů po celé období kojení vám zajistí vitamíny pro kojící ženy. Ty obsahují dostatečné množství látek pro matku i pro dítě (prostupují do mateřského mléka).

Víte, jaké čaje a bylinky pít v období kojení? Konzumace správných bylin zvýší tvoru mateřského mléka a naopak nedostatečný pitný režim a užití nevhodných bylinek vede k poklesu laktace a může dítěti uškodit.

Pramen: Pramen: Bártová, B., Výživa kojící ženy, Brno, 2007