Domů » Porod » Strava po porodu

STRAVA PO PORODU

Po porodu a v období šestinedělí byste se měla stravovat tak, aby látky z potravy, které přecházejí do mateřského mléka, nenadýmaly miminko. Pojďme se podívat na to, jak by měl jídelníček několik dní po porodu vypadat.

Vitamíny a minerály

Kojící ženy musí do stravy zahrnout dostatek ovoce, zeleniny, celozrnného pečiva a mléčných výrobků, masa, ryb a luštěnin. Přijímat můžete doplňky stravy, multivitamíny pro těhotné ženy, vitamínové tyčinky či ochucená mléka, která vašemu tělu dodají potřebné látky a obohatí mateřské mléko. V období laktace zvyšte příjem vitamínů více než v těhotenství. Podívejte se na článek o tom, jak se během kojení stravovat.

Bezprostředně po porodu musí být strava taková, aby vás nenadýmala. Budete-li rodit v porodnici, jídlo zde dostanete. Nemocniční jídlo odpovídá kalorickému příjmu těhotných žen, obsahuje potřebné vitamíny a minerály, které by měla kojící maminka dostávat. Již první dny po porodu záleží na tom, co jíte. Dbejte na dostatečný energetický příjem, aby se nastartovala laktace.

Ovlivní strava laktaci?

Pro správné rozběhnutí laktace zvyšte příjem tekutin (voda, kojící čaj). Doporučuje se vypít okolo 3,5 litru tekutiny za den.

Mléčné výrobky

Již v porodnici budete pravidelně dostávat mléčné výrobky. Jejich konzumaci zvyšte na maximum. Pijte mléko, jezte jogurty a tvarohy. Některým maminkám pomáhá pro nastartování laktace kefírové mléko.

Co nejíst?

Kvůli nadýmání nekonzumujte čočku, fazole, kedlubny, květák, brokolici, zelí, pórek a cibuli. Naopak mezi vhodné čerstvé potraviny patří hrušky, loupaná rajčata a banány. Tato omezení se vztahují na první dny po porodu. Některé maminky je dodržují celé šestinedělí. Látky, které prostupují do mateřského mléka, mohou miminku nadýmat bříško.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Nemocnice Hořovice, Jaká má být strava matky po porodu?