Domů » Těhotenství » 22. týden těhotenství

22. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Právě se nacházíte ve druhém týdnu šestého lunárního měsíce. Již přes týden můžete cítit pohyby miminka v děloze. Jemné šimrání v břiše znamená, že se mu daří dobře. Některé maminky kopání zamění za pohyby peristaltiky (pohyb střev). Víte, jak se pohyby miminka poznají?

Jak se vyvíjí vaše miminko

Pod kůží se pomalu tvoří podkožní tuk. Ten bude nejvíce přibývat na konci třetího trimestru. Oční duhovka neobsahuje pigment, miminko má stále oči zavřené. V břiše se překotně pohybuje, bdí a spí. Spánek dítěte nekoresponduje s vaším denním režimem. Při pravidelných pohybech v děloze mírně narůstá svalová hmota. Miminko se hýbe na základě podnětů, které slyší skrze břišní stěnu.

CRL: 19 cm

Váha plodu: 400 – 500 g

Vaše tělo ve 22. týdnu těhotenství

Při obouvání dejte pozor, abyste se neohýbala přes břicho. Raději si nazouvejte boty ve dřepu nebo se posaďte na židli. Pocity častějšího močení se budou stupňovat. Možná, že cítíte stahy dělohy. Nejsou-li pravidelné, nebolí a vnímáte je pouze několikrát za den, není se čeho bát. Zdravotní obtíže vás nejčastěji postihnou ve třetím trimestru.

Co očekávat

  • Dbejte na vyváženou a zdravou stravu. Díky konzumaci zdravých potravin, ovoce a zeleniny, vás nebude trápit zácpa.

Některé maminky mají problémy s hemoroidy, které odezní až po porodu. Přečtěte si více o běžných obtížích v těhotenství.

Vyšetření a návštěva lékaře

V tomto týdnu vás čeká screening ve druhém trimestru (pokud jej již nemáte za sebou). Ultrazvuk se uskutečňuje skrze břišní stěnu a může vás na něj doprovázet partner. Nastávající tatínek rád uvidí své miminko v bříšku. Plod se intenzivně pohybuje a můžete vidět, jak si hraje s pupeční šňůrou nebo si cucá paleček.

Dalším důležitým vyšetřením, které vás bude v následujících několika týdnech čekat, je test na těhotenskou cukrovku.

Název vyšetření Týden těhotenství (tt)
Screening ve druhém trimestru 21. až 22. týden

20+0 až 22+0

OGTT 25. až 28. týden

24+0 až 28+0

Vitamíny a živiny

Železo je jednou z nejdůležitějších minerálních látek v období gravidity. Doporučená denní dávka pro těhotné ženy je 20 mg. Při chronickém nedostatku zjistí lékař ve 28. týdnu těhotenství z krevních testů anemii. Ta se léčí pomocí tabletek s nadměrně vysokým obsahem železa. Po porodu se anémie ještě prohloubí. Přečtěte si zajímavé informace o anémii. Víte, jaké jsou její příznaky?

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 21+0 – 21+6 tt
Od začátku těhotenství uplynulo 21 ukončených týdnů (probíhá 22. týden)
Od oplodnění uplynulo 19 ukončených týdnů (probíhá 20. týden)
Ukončené dny těhotenství 147 – 153
Počet dní do porodu 133 – 127
AdobeStock_86450956

VÍTE, ŽE …

  • Lékař při pravidelné poradně vyšetřuje děložní čípek, aby zjistil, zda nemůže nastat předčasný porod. Dle délky a tvrdosti čípku pozná, jestli jsou porodní cesty uzavřené. U většiny žen jsou porodní cesty zavřeny až do předpokládaného termínu porodu.
  • Pokud se miminko narodí ve 22. týdnu těhotenství, hovoří se stále o potratu. Díky moderním metodám a perfektně fungující neonatologii mohou lékaři zachránit děti, které přijdou na svět po ukončeném 24. týdnu. Záchranu miminka ovlivňuje řada faktorů.
Pramen: Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Tajemství šťastného manželství, 2. díl, Nový život; Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Krofta, L., Ultrazvukové vyšetření v I. trimestru gravidity; Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017