Domů » Miminko a batole » Batole » Vhodná strava pro děti

VHODNÁ STRAVA PRO DĚTI

Pokrmy se stále více přibližují jídelníčku dospělého, avšak i zde platí omezení. Nepoužívejte příliš živočišných tuků a v žádném případě sádlo. Vyhýbejte se přípravě nadmíru slaných jídel, stejně jako vynechte sladké a tučné dezerty.

Pro dítě vařte zdravě. Do jídla přidejte bylinky, například petržel, kopr, dobromysl, bazalku nebo majoránku. Děti mají rády pokrmy se zeleninou a s masem. Některé preferují jídla s dostatkem omáčky, jiné milují polévky.

Jídlo je stále rozmělněno na malé kousky, protože dítě ještě neumí rozkousat tužší potravu. V podstatě může jíst to, co zbytek rodiny, avšak dodržuje-li rodina zásady zdravé výživy. Omezení platí na potenciální alergeny, kterými jsou ořechy, mléko, mák. Dítě může ukusovat bábovku, buchtu, koláč, jíst polévky jako dospělí. Zavádíte-li nové potraviny, například rajčata, papriky či citrusy, sledujte projevy alergické reakce.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5