Domů » Těhotenství » Toxoplazmóza v těhotenství

TOXOPLAZMÓZA V TĚHOTENSTVÍ

Onemocnění nejčastěji přenášejí fekálie koček (tzv. kočičí nemoc). Žena se může nakazit špatně ošetřeným masem, nedbale omytým ovocem nebo zeleninou. V pokročilém stádiu těhotenství se zvyšuje možnost infikování plodu touto nemocí, ale klesá pravděpodobnost jeho poškození.

Nejrizikovější je nákaza v prvním trimestru

Lékaři předepíší ženě antibiotika a navrhnou další postup léčby (například genetická konzultace). Nemoc může způsobit postižení centrální nervové soustavy plodu nebo zapříčinit jeho úmrtí. Nejvíce bývá plod ohrožen v prvním trimestru.

MUDr. Martina Hourová ve Velké knize o mateřství říká, že „nákaza toxoplazmózou vede ke zvýšené frekvenci potratů a chová se velice zrádně: probíhá totiž jako mírná chřipka či zcela bez příznaků. V nejhorším případě vede až k orgánovému postižení plodu – obzvlášť pak v oblasti mozku, zraku a srdce. Můžete u svého gynekologa požádat o provedení testu.“

Při nakažení plodu toxoplazmózou provedou lékaři vyšetření zvané kordocentéza, punkce pupečníku. Speciální metodou získají vzorek krve z pupeční žíly.

Jak se vyhnout nákaze?

  • Nečistěte kočičí toalety.
  • Jezte pouze řádně omyté ovoce a zeleninu.
  • Vyhněte se konzumaci syrového masa a vajec.
  • Při práci na zahradě noste rukavice.
Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Hanáková T., Velká česká kniha o matce a dítěti, Computer Press, a.s., 2010, ISBN 978-80-251-2788-9