Domů » Těhotenství » Průvodce těhotenstvím » Jaké jsou příznaky těhotenství?

JAKÉ JSOU PŘÍZNAKY TĚHOTENSTVÍ

V těhotenství prochází tělo ženy velkou zátěží. Již po oplodnění vajíčka pozorují některé maminky změny signalizující graviditu. Bez vyšetření lékaře se nedá s jistotou poznat, zda je žena těhotná či nikoli, ale může se o svém těhotenství domnívat. Během prvního trimestru se tělo adaptuje na změny související s těhotenstvím.

Každá žena reaguje na počínající těhotenství jinak. Příznaky jsou odlišné, stejně jako jejich intenzita a doba, kdy se projeví. Některé ženy se o svém těhotenství dozví ihned, ještě před pozitivním výsledkem těhotenského testu. Jiné o těhotenství nevědí dlouhé týdny. Víte, jak se oplodní vajíčko a jak se vypočítá termín porodu?

Příznaky těhotenství můžeme rozdělit do tří kategorií

1. Nejisté: Pociťují je také netěhotné ženy (nemůžete se na ně na sto procent spolehnout).

 • Únava (během prvních týdnů žena pociťuje zvýšenou potřebu spánku)
 • Bolest hlavy
 • Změna nálady
 • Zvýšená tvorba slin v ústech
 • Změna chutí
 • Nevolnost a zvracení (ranní nevolnost trápí až polovinu žen)
 • Častější nutkání močení
 • Zvýšená citlivost na pachy
 • Nadmuté břicho (ženy často bolí v podbřišku a mají mírně zvětšené břicho)
 • Bolestivé či citlivé prsy (v prvním trimestru může žena pociťovat bolest a napětí v prsou)
 • Pálení žáhy a kovová chuť v ústech (pachuť v dutině ústní)
 • Ucpávání nosu (díky změně hladiny hormonů natečou sliznice v nose)

2. Pravděpodobné: Dle změn je možné očekávat těhotenství.

 • Vaginální výtok bez pálení a svědění může značit počínající těhotenství. V děložním hrdle se od počátku těhotenství postupně vytváří hlenová zátka, díky níž je zablokováno otevírání pochvy.
 • Vynechání menstruace bývá symbolem možného otěhotnění. Po vynechání menstruace si můžete udělat těhotenský test, který graviditu potvrdí.
 • Větší prsa a vytékání mleziva
 • Teploměr ukazuje vysokou bazální teplotu po vynechání menstruace. Pokud bazální teplota vykazuje zvýšené hodnoty více než 18 dní po sobě, jedná se s největší pravděpodobností o těhotenství.

3. Jisté: O těhotenství není pochyb.

 • Živý plod v děloze zachycený na ultrazvuku spolu se srdečními ozvy značí první trimestr těhotenství.

Jak poznat těhotenství dle prvních příznaků?

Dle prvních pravděpodobných příznaků se těhotenství nedá s jistotou poznat. První známku těhotenství představuje pro mnohé ženy až pozitivní výsledek těhotenského testu. Spolehlivě těhotenství potvrdí gynekolog na základě ultrazvuku.

V raném stádiu může žena podstoupit laboratorní biochemické testy, které určí graviditu . Laboratorní testy se provádí z krve nebo z moči ženy. Těhotenský test ukáže pozitivní výsledek kolem devátého dne po oplození, ale nemusí tomu tak být vždy. Vyšetření ultrazvukem přes pochvu (vyšetření vaginální sondou) rozpozná počínající těhotenství již 5. týden od poslední menstruace.

Zajímá vás, jak fungují těhotenské testy? Jejich princip je založen na měření hormonu hCG v moči.

VÍTE, ŽE …

V prvních dnech po oplození vás může trápit zácpa, bolesti břicha, sucho v ústech nebo vám začnou z nenadání při čištění zubů krvácet dásně. Jestliže se domníváte, že jste těhotná, navštivte svého gynekologa. První příznaky těhotenství mohou značit symptomy jiného onemocnění, premenstruační syndrom, a nemusí s otěhotněním souviset. Ženy se často cítí jinak, a právě tato jinakost vede k tomu, že těhotenství poznají dříve, než jej spolehlivě dokáže určit lékař.

Kdy přicházejí první příznaky?

Nejčastěji 14 dní po oplodnění, ale existují výjimky.

Kdy je těhotenství nejdříve průkazné?

Ultrazvuk: Pátý týden od prvního dne poslední menstruace a třetí týden po oplodnění.

Těhotenský test: Nejdříve osmý až devátý den po oplodnění. Záleží na množství hormonu hCG v moči a na citlivosti těhotenského testu.

Krevní test: Test z lékárny umí rozpoznat těhotenství již osmý den po oplodnění, tedy druhý až třetí den po uhnízdění vajíčka.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5, Hanáková T., Velká česká kniha o matce a dítěti, Computer Press, a.s., 2010, ISBN 978-80-251-2788-9; Machačová L., Doplňky stravy v těhotenství, Brno 2012, Gregora M., Velemínský M., Nová kniha o těhotenství a mateřství, Grada Publishing, a.s., 2011, s. 240