Domů » Těhotenství » Průvodce těhotenstvím » Těhotenský test

TĚHOTENSKÝ TEST

Těhotenství se dá v domácích podmínkách určit pomocí těhotenského testu. I přesto, že jsou dnes k dostání těhotenské testy s vysokou citlivostí (10 mlU nebo 25 mlU), doporučují lékaři provádět těhotenský test až po vynechání menstruace.

MUDr. Michal Koucký ve Velké knize o mateřství uvádí, že „až 80 % těhotenství končí potratem, v drtivé většině ve druhé polovině cyklu, kdy žena ještě ani neví, že je těhotná. Takové potracení probíhá jako opožděné menstruační krvácení. Jde o chybně založené těhotenství s abnormalitami, o jakési přírodní síto, které zavčas vyřadí geneticky poškozené zárodky. Proto je dobré udělat si test až po týdnu od vynechání menstruace.“

Jak test funguje?

Těhotenský test funguje na principu detekování hormonu hCG (human Chorionic Gonadotropin, těhotenský hormon) v moči ženy. Tento hormon začne vylučovat blastocysta, a při jeho dostatečném množství obsaženém v moči jej detekuje citlivý těhotenský test. Test je nejlepší provést ráno, kdy je v moči přítomna nejvyšší hladina hCG.

Těhotenský test může vyjít jako:

  • Dvě silné červené čárky – jste pravděpodobně těhotná. Test zopakujte následující den, nejlépe ráno.
  • Jedna silná červená čárka a jedna slabá růžová čárka – zde jsou dvě možnosti.
  • 1) Buď se jedná o falešně pozitivní těhotenský test, kdy žena není těhotná, ale přesto se na testu ukáže slabá růžová čárka.
  • 2) Těhotenský hormon v krvi je přítomný ve slabé koncentraci, a proto se na testu zbarvila druhá čárka slabě. V obou případech těhotenský test opakujte následující den.
  • Jedna silná čárka – jedná se o kontrolní čárku, která potvrdí správné provedení testu. Test vyšel negativně. Buď těhotná nejste, nebo v moči není dostatečné množství hCG, které by test uměl detekovat. Těhotenský test proveďte o několik dní později nejlépe ihned po probuzení.
Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

12 mýtů a faktů o neplodnosti