Domů » Těhotenství » Průvodce těhotenstvím » Jak se oplodní vajíčko?

JAK SE OPLODNÍ VAJÍČKO

Těhotenský test dokáže odhalit graviditu již osm dní po oplodnění. Ženám se nejčastěji ukazuje pozitivní výsledek dva týdny po oplodnění. Záleží na hladině hCG v moči. Co se stane před oplodněním a jak k němu dochází?

Spermie

Spermie se neustále tvoří v semenných kanálcích varlat. Hlavička spermie v sobě obsahuje buněčné jádro, které má 22 chromozomů a jeden pohlavní chromozom (22+1), tedy polovinu počtu než ostatní buňky v těle. Chromozomy v sobě zahrnují DNA, nositelku dědičné informace. Poslední chromozom určí pohlaví potomka. Spermie nesou genetickou informaci chromozomu X a Y.

Ejakulát zdravého muže obsahuje 20 až 120 milionů spermií v jednom mililitru a jeho fyziologické množství se pohybuje od 2 do 6 ml.

Vajíčko

Při narození má každá dívka ve vaječnících přibližně 200 000 folikulů, základů vajíček. Během života velké procento zárodků zaniká. Ve vaječnících zdravé ženy uzraje kolem 400 vajíček za celé plodné období. Stejně jako spermie obsahuje vajíčko 22 chromozomů a jeden pohlavní chromozom (vždy X).

Ovulace

Během ovulace se uvolní vajíčko z vaječníku a sestupuje skrze vejcovod k děloze. V tento moment může být oplodněno. Spermie se k vajíčku dostanou přes pochvu a dělohu. Plují do vejcovodů, kde je připraveno uvolněné vajíčko.

Spermie se do vejcovodu dostanou pět minut po ejakulaci a mohou oplodnit vajíčko až 72 hodin po pohlavním styku. Vajíčko musí být po ovulaci oplodněno do 24 hodin. Během menstruačního cyklu se uvolní pouze jedno vajíčko. Probíhá-li oplodnění v pořádku, dostane se do vajíčka pouze jedna spermie. Při vniknutí přijde o bičík a utvoří se buňka s názvem zygota, která má 46 chromozomů, 23 párů. Dědičné informace do ní vnášejí spermie i vajíčko.

Chlapec nebo dívka?

  • 22 párů chromozomů s sebou nese informace o povaze, tělesné či duševní stránce potomka.
  • Poslední pár v sobě obsahuje informaci o tom, zda se narodí chlapeček či holčička.
  • Pohlaví určuje spermie.

XX = narodí se dívka

XY = narodí se chlapec

Kdy vzniká embryo? Oplodnění den po dni.

Zygota se v průběhu několika hodin rozdělí na dvou-buněčný a následně čtyř-buněčný útvar. Za přibližně čtyři dny vznikne blastocysta složená ze sta buněk. Za šest až sedm dní po oplodnění se blastocysta uhnízdí v děložní sliznici. Buňky se srocují předem daným způsobem. Z části buněk se vyvíjí zárodek, z části podpůrné tkáně vyživující embryo. Za přibližně deset dní po oplodnění se shluk buněk v blastocystě začne přeměňovat v embryo.

Embryo se skládá z:

  • Vnitřní vrstvy zvané entoderm, která později tvoří základ jater, plic, slinivky břišní a trávicího systému.
  • Střední vrstvy nazvané mezoderm, jež je základem pro kostru, ledviny a svaly.
  • Zevní vrstvy s názvem ektoderm, z níž vznikají oční víčka, vlasy, kůže, zubní sklovina a nervový systém.

Kdy si udělat těhotenský test?

Blastocysta vylučuje hormon hCG, který proniká do krve a moči ženy a na základě jeho přítomnosti ukáže těhotenský test pozitivní výsledek. Kdy je těhotenství skutečně jisté? Morula se uhnízdí v děložní sliznici až sedmý den po oplodnění, proto těhotenský test nedělejte nikdy dříve než po vynechání menstruace. Přečtěte si více informací o tom, kdy a jak si těhotenský test udělat, a jaké jsou možnosti zjištění těhotenství.

Příprava na těhotenství

Nejvhodnější je těhotenství plánovat a dopředu se na něj připravit. Před otěhotněním by muž i žena měli dbát zásad zdravého životního stylu. Pravděpodobnost, že žena otěhotní během jednoho menstruačního cyklu, je čtvrtinová. Některým párům se podaří otěhotnět ihned, jiným trvá počít potomka půl roku nebo rok.

Jestliže se vám nedaří otěhotnět déle než rok při pravidelném pohlavním styku, vyhledejte odbornou pomoc. Nejprve kontaktujte svého gynekologa.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5, Hanáková T., Velká česká kniha o matce a dítěti, Computer Press, a.s., 2010, ISBN 978-80-251-2788-9