SCREENING V PRVNÍM TRIMESTRU
Vyšetření v prvním trimestru není povinné, ale lékaři maminkám doporučují, aby jej podstoupily. Je to z toho důvodu, že na ultrazvuku jsou již v takto raném stádiu těhotenství poznat vrozené vývojové vady plodu týkající se chromozomálních odchylek.
Prvotrimestrální screening je náhradou za triple test
V minulosti ženy podstupovaly triple test, který určil genetické odchylky ve vývoji plodu (Downův syndrom). Avšak tento test vykazoval spoustu nepřesností a statistická úspěšnost nebyla vysoká (přibližně 65 %). Díky dokonalému ultrazvuku se jeví jako vhodnější provést screening v prvním trimestru, který odhalí Downův syndrom spolehlivěji. Úspěšnost ultrazvukového vyšetření spolu s provedenou biochemií představuje více než 95 %.
Z čeho se vyšetření skládá
1. Odběr krve
Biochemie se provádí od 10. do 11. týdne (respektive 12. týdne) těhotenství. Těhotná žena se dostaví na odběr krve a následně laboratoř vyhodnocuje dle odebraného vzorku pravděpodobnost výskytu Downova syndromu.
Jak se z krve pozná, že bude miminko zdravé?
V laboratoři zjišťují hodnoty tzv. PAPP-A a free beta hCG. Uvedené látky se nacházejí v krvi každé těhotné ženy a při vyšetření se přihlíží k jejich množství.
Přehled hodnot PAPP-A a free beta hCG
PAPP-A | free beta hCG | Závěr |
nižší | zvýšené | zvýšené riziko Downova syndromu |
nízké | nízké | zvýšené riziko trizomií 18 a 13 |
Pramen: Všetička J., Co to je screening v těhotenství, Genetika Ostrava s. r. o.
2. Ultrazvuk
Žena od 12. do 14. týdne těhotenství podstoupí ultrazvukové vyšetření, které odhalí vývojové vady plodu. Vědci zjistili, že děti rodící se s Downovým syndromem, respektive s trizomií 21. chromozomu, postrádají nosní kůstky v obličeji již v raném stádiu vývoje. Tři čtvrtiny plodů s trizomií 21 ukazují zvýšenou tloušťku prosáknutí záhlaví (NT – nuchal translucence). Ultrazvuk měří tzv. šíjové projasnění mezi kůží a podkožím. S rostoucím šíjovým projasněním se zvyšuje riziko Downova syndromu. Nadlimitní hodnoty o 3 mm neznamenají nutně Downův syndrom. K jeho určení slouží také biochemické vyšetření krve (viz odběr krve).
Výsledky testu
Po vykonání screeningu obdrží nastávající maminka zprávu od lékaře spolu s výsledky vyšetření a pravděpodobností výskytu onemocnění plodu. V případě patologického nálezu specialisté doporučí absolvovat další vyšetření. Lékaři stanoví postup a sérii testů – nejčastěji se jedná o aminocentézu (odběr plodové vody), odběr choriové tkáně (CVS), genetický ultrazvuk s fetální echokardiografií a další vyšetření.